Avrupa Birliği Beyaz Eşyada Yeni Döneme Geçti

Avrupa Birliği Beyaz Eşyada Yeni Döneme Geçti
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa birliği bünyesinde alınan bir kararla AB ülkelerinde geçerli olacak yeni bir düzenleme yapıldı. Buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık makinası ve çamaşır makinası gibi elektrikli araçlara yönelik alınan karar ile ürünlerin üzerinde bulunan etiketler değiştirildi. Elektronik araçların enerji tüketimlerini gösteren A, A+, A++, A+++  etiketlerini yerini A’dan G’ye kadar devam eden yeni enerji tüketim etiketlerine bıraktı. Yeni üretile beyaz eşya ve elektronik ürünler ürün verimliliğine göre A-G sınıfı arasında sınıflandırılacak.  Etiketlerin daha anlaşılır olmasını sağlayan düzenleme 1 mart tarihinde yürürlüğe girdi.

Eski Sınıflandırma Kasımda Son Bulacak

Yeni üretilen beyaz eşya ve elektronik eşyaların etiketlenmesi ve satışına yönelik detayları içeren düzenlemenin 1 mart tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesiyle beraber gözler üretimi sona ermiş ürünlere çevrildi. AB yaptığı açıklama ile üretimi sona ermiş ürünlerin satışının 1 kasım tarihine kadar eski sınıflandırma ile yapılabileceğini belirtti.

QR Kodu Ürün Üzerinde Yer Alacak

Yeni yapılan düzenleme ile beyaz eşya ve elektrikli ürün satışında yeni bir dönem başlatıldı. Yapılan düzenlemeler arasında enerji verimliliğini belirtecek yeni etiketlerin yanında müşterilerin ürün hakkında daha detaylı bilgi almasını sağlayacak olan QR kodlarına da yer verilecek. AB veri tabanında karşılık bulacak olan QR kodları müşterilere daha kaliteli bir alışveriş imkanı sunacak.  Ürün üzerinde yer alacak olan etiketlerde yeni yöntem ile hazırlanan ürünlerin enerji tüketimi ve çıkardığı ses seviyesi gibi bilgiler yer alacak.

AB’de Çevreci Tasarımlar Yürürlüğe Girdi

1 mart tarihinde beyaz eşyaların satışına yönelik yeni düzenleme ile birlikte beyaz eşyaların tamiri ve daha uzun süre kullanımını sağlayacak çevreci tasarılar da yürürlüğe girdi. Avrupa’da tüketicilerin ürünlerin garanti süresi sonrası kısa sürede bozulduğu ve yedek parça bulunmadığı gibi şikayetleri üzerine ortaya konan düzenleme ile beyaz eşya ve elektronik eşya satıcılarına bazı zorunluluklar getirildi.  Düzenlemeye göre çamaşır makinası, bulaşık makinası, televizyon ve buzdolabı satıcıları ürünlerin yedek parçalarını 7-10 yıl arasında sağlamak zorunda olacak. Satıcılar yedek parçaları sağlamak zorunluluğu yanında üreticilerde en geç 15 gün içinde yedek parçaları ihtiyaç duyulan yere ulaştırmakla sorumlu tutulacak.

Ampuller 1 Eylülde Yanacak…

Beyaz eşyalardan sonra yeni düzenleme ampul ve lambalar için yapılacak. Elektrik faturalarının düşürülmesi ve enerji tüketimin azaltılması amacıyla yapılacak yeni düzenleme 1 eylül tarihinde yürürlüğe girecek.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!