1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Ay ve Mars’a gönderilecek astronot kriterleri

Ay ve Mars’a gönderilecek astronot kriterleri

NASA Uzay ajansının internet sitesinde yayımladığı bilgilere göre Ay ve Mars’a gönderilecek astronot kriterler tek tek açıklandı

Ay ve Mars’a gönderilecek astronot kriterleri

NASA Uzay ajansının internet sitesinde yayımladığı  bilgilere göre NASA astronotu olmak için gerekli temel şartlardan biri ABD vatandaşı olmak.

ABD vatandaşı olmanın yanında itibarlı bir kurumda mühendislik, biyoloji, bilgisayar ya da matematik gibi alanlarda yüksek lisans derecesine sahip olmak da diğer temel kriter olarak sayılmış.

Uzay ajansı yüksek lisans derecesi yerine İlgili bir bilim dalındaki doktora programının en az iki senesini tamamlamak, Osteopatik tıp doktoru olmak veya Ulusal çapta tanınan bir okulda test pilotluğu programı bitirmek gibi şu deneyimleri de kabul ediyor.

Uzay İstasyonu’na otel projesi

NASA astronot adaylarının ayrıca ilgili alanlarda iki yıllık mesleki deneyim sahibi olması ya da jet uçaklarında en az bin saat kaptan pilotluk yapmış olması gerekiyor.

NASA Uzay ajansının 1960’lardan bu yana astronot adayı olarak eğitilecek 350 kişi seçti. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki varlığının 20. yılını kutlayan ajans şimdi de gelecek görevler için Artemis Jenerasyonu diye adlandırılan yeni nesil astronotlara ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap