Ay’ın kayıp ikiz kardeşi saklandığı yerde bulundu

Ay'ın kayıp ikiz kardeşi saklandığı yerde bulundu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 4 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin oluştuğu sırada meydana gelen bir çarpışmayla yerinden edilen bir Ay parçasının Mars’ın arkasında gizlendiği söyleniyor

Ay’ın ikizi Ay’a çok benziyor

Yeni bir araştırmaya göre Ay’ın uzun süredir kayıp olan ikizi, Mars’ın arkasında bulundu. 999 metre genişliğindeki 1998 VF31 isimli asteroit, ilk kez 22 yıl önce tespit edilmişti. Yeni analizler, göktaşının Ay’a çarpıcı biçimde benzediğini” ortaya koydu. Kuzey İrlanda’daki Armagh Gözlemevi ve Planetaryumu’ndan bilim insanları, göktaşını gözlemlemek için Avrupa Güney Gözlemevi’ni (ESO) ve Çok Büyük Teleskobu (Very Large Telescope) kullandı.

4 milyar yıl önce kopan Ay parçası

Çalışmanın başyazarı Dr. Apostolos Christou, bunun yaklaşık 4 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin oluştuğu sırada meydana gelen bir çarpışmayla yerinden edilen bir Ay parçası olduğuna inanıyor.  İncelememize Ay spektrumlarını dahil edene kadar tatmin edici hiçbir eşleşme görmedik. Kayanın Ay yüzeyinin bazı kısımlarıyla benzerliği çarpıcıydı.

Gizemini yıllardır koruyan bu asteroit, “Mars’ın Truvalıları” diye bilinen bir grubun parçası. Bu grup, Mars’ın etrafında hiç dolaşmıyor ve gezegenin hareketini takip ederek her zaman arkasında gizleniyor.

Ay Parçası, Mars’ın 4 milyar yıllık geçmişini ortaya koydu

Sahra Çölü’nde bulunan eski bir kaya parçası, Mars’ın 4 milyar yıllık geçmişini ortaya koydu. Öte yandan, Birleşik Krallık Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi’nin finanse ettiği araştırma, VF31’in diğer Truvalılardan çok farklı kompozisyona sahip olduğunu ortaya koyuyor. Daily Mail’e konuşan Dr. Chrisotu, diğer Truvalıların Ay’la benzerliği bulunmadığını ve bu nedenle incelenen nesnenin benzersiz olduğunu ifade etti.

Nesnenin Ay’dan geldiği senaryosu makul

Gezegenlerle ilgili bilimsel makalelere yer veren Icarus dergisinde yayımlanan araştırmada konuyla ilgili şu açıklamalar yer aldı: Göktaşı, en geniş Ay havzasından büyük oranda küçük. O yüzden nesnenin Ay’dan geldiği senaryosu makul. Bilim insanları Ay’dan kopan başka bir kalıntıya henüz rastlamadı. Ancak araştırmacılar, henüz keşfedilmemiş başka “Ay ikizleri” olabileceğine inanıyor. Dr. Christou, “Eğer bir tane varsa, daha fazlasını da bekleyebiliriz” dedi ve ekledi: Belki dışarıda buna tam olarak benzeyen başka bir asteroid vardır. Şimdilik onu bulamadık ama aramaya devam edeceğiz. Şeklinde konuştu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!