1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Bakan Dönmez: Altın Üretiminde Rekor Kırıldı

Bakan Dönmez: Altın Üretiminde Rekor Kırıldı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 2020 yılında 42 ton altın üretildiğini ve bu üretim miktarının Cumhuriyet tarihi rekoru olduğunu belirtti. Ülke ekonomisine 2020 yılında 2.4 milyar dolarlık katkı sağlandığını aktaran Dönmez, 2021 yılında da altın üretimini arttırmaya yönelik projelerin devreye gireceğini açıkladı.

Bakan Dönmez: Altın Üretiminde Rekor Kırıldı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Altın Madencileri Derneği temsilci kabulü toplantısında konuşma yaptı. Madencilik sektörü hakkında açıklamalarda bulunan Dönmez, 2020 yılında altın üretiminde gelinen başarılı noktanın üzerinde durdu.

2020 Altın Üretimi Hedefine Ulaşıldı

Bakan Dönmez açıklamalarında 2001 yılından bu yana altın üretiminde gerçekleşen artışa dikkat çekerek 2020 yılında nasıl rekor kırıldığını belirtti. Dönmez 2001 yılında 1.4 ton olan altın üretiminin 2020 yılında ise 42 tona ulaştığını belirtti. 42 tonun Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu açıklayan Bakan Dönmez, 2020 için altın üretim hedefinin 40 ile 45 ton arasında olduğunu ve hedefe ulaşıldığını açıkladı.

2021’de Yeni Altın Projeleri Başlayacak

Bakan Dönmez konuşmasında 2020 yılında altın madenciliğinde elde edilen başarının yanı sıra 2021 yılı hedeflerinden de bahsetti. 2021 yılında altım madenciliğinde yatırımların artacağını belirten Dönmez şuan için devam eden 18 proje olduğunu ve 2021 yılı içinde 20 yeni projeye daha başlanacağını açıkladı.

2021 yılında yeni projelerin de devreye gireceğini açıklayan Bakan Dönmez bu vesile ile altın üretimini 100 tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Altın üretiminin artması ile altın ihtiyacının büyük kısmının yerli kaynaklardan karşılanmasının, cari açığın azaltılmasının ve yeni istihdam alanlarının açılmasının  hedeflendiğini de aktardı.

Madencilik Çalışmalarında İstihdamın Arttırılması Hedefleniyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez altın üretiminde istihdam alanı sağlanması üzerinde de durdu. Altın üretimini arttırmak noktasında dikkate alınan konulardan birinin de daha fazla istihdam sağlamak olduğunu aktaran Bakan Dönmez, altın madenciliğinde bugüne kadar 6 milyar dolar yatırım yapıldığını ve bu alanda toplam 13 bin 200 kişinin istihdam edildiğini aktardı. Doğrudan istihdam edilen kişi sayısının 13 bin 200 olduğunu belirten Bakan Dönmez, ailelerin de hesaba katılması durumunda altın madenciliğinin 50 bin kişinin geçim kaynağı olduğunu belirtti. 2021 yılındaki yeni projelerle de altın madenciliğinde sağlanan istihdamın arttırılmasının  hedeflendiği belirtildi.

Madencilik Çalışmaları Dünya Standartlarına Uygun

Bakan Dönmez son dönemlerde Türkiye’de yürütülen madencilik çalışmaları ve altın üretimi ile ilgili karalama kampanyası yürüten bir takım çevrelerin olduğunu belirttiği konuşmasında bu iddiaların asılsız olduğunu ve Türkiye’de maden çıkarma ve altın üretimi çalışmalarının güvenli şekilde devam ettiğini açıkladı. Türkiye’de madencilik çalışmalarının dünya standartlarına uygun olduğunu açıklayan Bakan Dönmez çevrecilik ilkelerinin temel alındığını belirtti. Bakan Dönmez madencilik çalışmalarında güven ortamının yaratılması için tüm kolaylıkların sağlandığını ve çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap