Bakan Dönmez: Hedef 100 Ton Altın Üretimi

Bakan Dönmez: Hedef 100 Ton Altın Üretimi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez son zamanlarda Türkiye’de doğalgaz ve altın rezervlerinin bulunması üzerine madencilik çalışmaları ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. 2017 yılından bu yana hava röntgeni yolu ile Türkiye’nin kaynaklarının takip edildiğini aktaran Bakan Dönmez açıklamasında altın üretiminin seviyesi ve prosedürleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin altın üretimi hedeflerini açıklayan Bakan Dönmez yıl sonunda lityum üretme çalışmalarının başlayacağını da aktardı.

2020 Yılında 44 Ton Altın Üretimi Yapıldı

Fatih Dönmez Türkiye’deki altın üretimi hedeflerini açıkladığı yazılı açıklamasında 2020 yılında kaydedilen ilerlemeden de bahsetti. 2020 yılında Covid-19 salgın sürecinden kaynaklı madencilik faaliyetlerinde durgunluk yaşandığını belirten Fatih Dönmez, bu sürece rağmen Türkiye’de 44 ton altın üretimi yapıldığını belirtti. Bir önceki sene de 38 ton üretim yapıldığını hatırlatan Bakan Dönmez, Türkiye’de 2000 yılının öncesinde altın üretiminin yok denecek kadar az olduğunu açıklayarak, bu yıl üretilen altın miktarının rekor olduğunu da söyledi.

Bakan Dönmez altın üretimi ile ilgili Türkiye’de yapılan madencilik faaliyetlerini değerlendirerek yeni hedefler hakkında da bilgi verdi. Bu yıl sürece rağmen iyi bir altın üretiminin yapıldığını belirten Dönmez, Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl içinde altın üretimini 100 tona çıkarma hedefinde olduğunu açıkladı.

Türkiye Altın Çıkarmada Gelişmiş Ülkelerde Aynı Prosedürleri Uyguluyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yazılı açıklamasında Türkiye’deki altın çıkarma çalışmalarının nasıl yapıldığından ve altın üretiminin ithalat üzerindeki etkisinden de bahsetti. Türkiye’nin yıllık 150 ton altın ithalatı gerçekleştirdiğini belirten Bakan Dönmez, altın ithalatının cari açığın oluşmasında büyük etkisi olduğunu aktardı.

Türkiye’de altın çıkarma çalışmalarının ilerlemesinin altın ithalatına ödenen rakamları düşürme noktasında da önemli olduğunu belirten Fatih Dönmez, altın çıkardığımız oranda ithalatta ödenen rakamların azalacağını aktardı. Türkiye topraklarında var olan altınların çıkarılmasının çok önemli olduğunu beliren bakan, Amerika ve Kanada gibi ülkeleri de bu konuda örnek gösterdi. Fatih Dönmez Türkiye’deki altın çıkarma prosedürlerinin gelişmiş ülkelerle aynı şekilde uygulandığını da açıkladı.

Bakan Dönmez: Lityum Üretimi İçin Çalışmalara Başladık

Bakan Dönmez Türkiye’nin altın üretimine dair açıklamalarının ardından diğer madencilik faaliyetlerine de değindi. Fatih Dönmez Türkiye’de bu yıl sonunda elektrikli otomobil bataryalarında kullanılan lityum için de üretim faaliyetlerinin başlayacağını aktardı. Eskişehir Sivrihisar’da Eti Maden işletmelerinin pilot tesis kurmaya başladıklarını belirten Bakan Dönmez bu yıl sonunda Türkiye’nin lityum üretimine başlayacağını, başlangıç hedefinin 10 ton olduğunu ve kısa zamanda bu miktarı 500 tona çıkarmak istediklerini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!