Bakan Pekcan: Kadın Kooperatiflere Destek Devam Edecek

Bakan Pekcan: Kadın Kooperatiflere Destek Devam Edecek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarımdan ulaşıma, enerjiden eğitime kadar pek çok farklı alanda hizmet veren kooperatiflere verilen hibe destekleri ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Kooperatiflerin ülke ekonomisine ve istihdama ciddi katkıları olduğunu belirten Ruhsar Pekcan bakanlığın kooperatifleri özellikle de kadın ortakları çoğunlukta olan kooperatifleri desteklemeye devam edeceğini bu doğrultuda da 2020 yılında KOOP-DES kapsamında verilen desteklerinin devam edeceğini belirtti.

2020 yılında kooperatif ve üst kuruluşların, üretime ve istihdama katkı sağlayacak kuruluşların desteklenmesi için, faaliyetlerde verimlilik ve etkinliğin sağlanması için Kooperatiflerin Desteklenmesi Programını hayata geçirdiklerini açıklayan Bakan Pekcan, bu hibe desteği doğrultusunda 2020 yılı boyunca nasıl hareket edildiğini ve 2021 yılı planlamasının nasıl olduğunu açıkladı.

Program Bünyesinde İlk Olarak Kadın Kooperatiflere Hibe Verildi

Ruhsar Pekcan açıklamasında verilen hibe desteklerinin hedeflerinden de bahsetti. Program ile kooperatiflerin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesini, kooperatiflerin üretim ve tüketim alanlarında rol alan aktif aktörler haline gelmesinin ve vatandaşların hem sosyal hem de ekonomik refahlarının arttırılmasının amaçlandığını aktaran Bakan Pekcan, bu doğrultuda KOOP-DES kapsamında ilk hibelerin ortakların çoğunluğunun kadınlardan oluşan, kadın emeğinin değerlendirilmesini destekleyen kooperatiflere verildiğini belirtti.

Bakan Pekcan 2020 yılında KOOP-DES kapsamında yapılan çalışmalardan ve ulaşılan hedeflerden bahsettikten sonra hibe desteklerinin 2021 yılında da aynı hedefler doğrultusunda verilmeye devam edeceğini aktardı.

Kadın Çoğunluklu Kooperatifler Hibe İçin 28 Şubata Kadar Başvuru Yapabilecekler

Bakan Pekcan 2020 yılında olduğu gibi bu sene de kadın çoğunluklu kooperatiflere makine, ekipman ve mal alımlarında, tanıtım ve sergi amaçlı fuar alımlarında, nitelikli personel alımlarında vb. birçok alanda destek verilmeye devam edileceğini açıkladı.

Pekcan bakanlık tarafından verilecek hibelerde ilk olarak kalkınmada öncelikli bölgelerde kadın ortak oranının %90 olduğu kooperatiflere giderlerin %75’i oranında diğer bölgelerde ise %50 oranında hibe verileceğini belirtti. Bu hibelerde faydalanmak için başvuruların da 1 Şubat 2021 ile 28 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleşeceğini açıklayan Bakan Pekcan, başvuruların İl Ticaret Müdürlüklerine yapılacağını belirtti.

Bakan Pekcan: Kadın Girişimcilerin Güçlenmesini Önemsiyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamalarında kooperatifleşme ve ekonominin her alanında kadın girişimcilerin güçlenmesini önemsediklerini ve bu kapsamda kadın girişimcilere yönelik birçok destek ve faaliyet için çalışma yapıldığını aktardı. Türk Kadın Girişimci Online Network Programı ve Export Akademi Programı gibi faaliyetlerin de devam ettiğini belirten Ruhsar Pekcan kadın girişimcilere yönelik adımların devam edeceğini de açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!