Bakan Selçuk: 2020 Yılı İstihdam Çalışmaları Başarılı

Bakan Selçuk: 2020 Yılı İstihdam Çalışmaları Başarılı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel bir kriz olan Covid-19 salgını ile tüm dünyada sarsıntılı bir dönem yaşandı. Başta sağlık hizmetleri olmak üzere ekonomik ve siyasi olarak birçok değişimin yaşandığı 2020 yılında işsizlik de dünyanın pek çok yerinde artış gösterdi. Hizmet sektöründeki birçok işletmenin kapatılması, ekonomik krizden kaynaklı üretim faaliyetlerinin azalması vb. birçok ekonomik sıkıntı ortaya çıktı. Bu dönemde Türkiye’de istihdam oranları da önemli gündemlerden biri haline geldi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Selçuk 2020 yılında pandeminin hakim olmasına rağmen istihdamın korunmasına ve arttırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti. Süreçte hem İŞKUR tarafından yapılan hem özel sektör iş yerleştirmelerinin başarılı şekilde devam ettiğini belirten Bakan Selçuk, sürecin başarılı atlatıldığını yayınladığı yazılı açıklamada belirtti.

2020 Yılında İŞKUR Yüksek Performans Gösterdi

Zehra Zümrüt Selçuk 2020 yılında yapılan iş yerleştirmelerinden bahsettiği açıklamasında İŞKUR’un gösterdiği yüksek performansa değindi. 2020 yılında sadece İŞKUR tarafından 869 bin işe yerleştirme gerçekleştiğini açıklayan Bakan Selçuk, özel sektörde ise 834 bin işe yerleştirme gerçekleştiğini belirtti.

Aktif İşgücü Programlarına 336 Bin Kişi Katıldı

2020 yılında gerçekleşen istihdam oranlarının başarılı olduğunu açıklayan Bakan Selçuk, aynı zamanda iş gücünün mesleki niteliğini ve deneyimini arttırmaya yönelik çalışan Aktif İşgücü Programlarından da bahsetti. 2020 yılında hizmet vermeye devam eden Aktif İşgücü Programları bünyesindeki İşbaşı Eğitim Programlarına 336 bin kişinin katıldığını aktaran Bakan Selçuk, 87 bin kişinin de Meslek Edindirme Kursları ile meslek sahibi olduğunu belirtti.

İşgücü Programlarına Katılanların %51.7’si Kadın

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yayınladığı yazılı açıklamasında Aktif İşgücü Programlarına katılan kadın sayısındaki artışa da dikkat çekti. 2020 yılında 201 bin gencin ve 219 bin kadının Aktif İşgücü Programlarına katıldığını aktaran Bakan Selçuk, kadın sayısının toplam katılımcıların %51.7’sini oluşturduğunu belirtti.

Bakan Selçuk: Salgın Sürecinde İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetleri Devam Etti

Bakan Selçuk pandemi sürecinde de iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri ile hem iş arayan hem de işverene destek sağlanmaya devam edildiğini belirtti. 2020 yılında 1 milyon 924 bin iş arayan vatandaşla görüşme gerçekleştirildiğini aktaran Selçuk, 379 bin işverenin de şikayet edildiğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!