Bakan Varank: Telefon Üreticileri Türkiye’de

Bakan Varank: Telefon Üreticileri Türkiye'de
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi Bakanı Mustafa Varank, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için uzun zamandır verilen çabaların sonuçlarının alınmaya başladığını aktardı. Varank global pazarda Türkiye’nin ilgi odağı olmaya başladığını ve birçok yabancı yatırımcının üretim üssü haline geldiğini açıkladı. Varank yabancı yatırımlar hakkında ayrıntılı değerlendirme yaptı.

Akıllı Telefon Pazarının Türkiye’ye İlgisi Artıyor

Sanayi Bakanı Mustafa Varank son dönemlerde global pazardaki akıllı telefon üreticilerinin Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını açıklayarak Türkiye’nin gelecek dönem için önemli bir kapasite oluşturacağını belirtti.

Bakan Varank birçok telefon üreticisi firmanın Türkiye’ye yatırım yapmak istediğini belirtti. Dün Çinli firma Oppo’nun üretim açıklamasını yaptığını hatırlatan Varank firmanın üretim tesisi kurmak istediğini ve yatırım planlarının hazır olduğunu söyledi. Çinli firma Oppo’nun 2021 yılı içinde yatırım yapıp üretime başlamak istediğini söyleyen Bakan Varank başka firmalarla da görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Çin’den ve Uzakdoğu’dan farklı firmalarla da görüşmelerin yapıldığını aktaran Varank, yerli üreticilerin de bu alana ilgisinin arttığını belirtti. Yerli firmaların teşvik belgesi için başvurularının arttığını açıkladı.

Bakan Varank Oppo ve Samsung Sorularını Yanıtladı

Sanayi Bakanı Mustafa Varank Türkiye’de üretim yapacak firmalarla ilgili beraber kazanma amacında olduklarını aktardı. Global telefon üreticisi firmaların Türkiye’de üretim yapmalarının iyi olacağını belirterek bu firmalardan beklentileri ile ilgili açıklama da yaptı. Bakan Varank Türkiye’de üretim yapacak firmaların ihracat da yapmalarını ve böylece yerli tedarikçilerin de kazanmasının hedeflendiğini aynı zamanda firmalardaki mevcut üretim kabiliyetlerinin de Türkiye’de kazanılmasının önemli olduğunu aktardı.

Bakan Varank kendisine yatırım yapacak firmalardan birinin Samsung olup olmayacağının  sorulması üzerine firmaların bu açıklamaları kendilerinin yapması gerektiğini belirterek Uzakdoğu dışındaki ülkelerle de görüşmeler yapıldığını aktardı. Yakın zamanda Türkiye’de yatırım kararını açıklayacak firmaların olduğunu belirten Mustafa Varank, 2021’de sayının daha da artacağını açıkladı.

Bakan Varank Çinli firma Oppo ile ilgili açıklama da yaptı. Oppo’nun ilk üretimi ne zaman yapacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Varank, firmanın ilk ürünlerini şubat ayında üretmeyi planladığını açıkladı. Oppo firmasının kapasite rakamlarını henüz açıklamak istemediğini belirten Varank 1000 kişilik istihdam oluşturacaklarını belirtti.

Bakan Varank: Kasımda 1009 Teşvik Belgesi Düzenledik

Sanayi Bakanı Varank açıklamasında Türkiye’de artan üretim kapasitesinden de bahsetti. Bakan Varank Türkiye’de salgın öncesi üretim kapasitesinin çok üzerine çıkıldığını açıklayarak kasım ayında 1009 teşvik belgesi düzenlendiğini aktardı. Türkiye’nin tüm bölgelerinde yatırım çalışmalarının devam ettiğini aktaran Varank, salgın sonrasında üretim kapasitesinin daha da artacağını ve güçleneceğini de sözlerine ekledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!