Bakanlık Desteği İle Seri Kahve Üretimi

Bakanlık Desteği İle Seri Kahve Üretimi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de kuru kayısı üretiminin büyük bir kısmının yapıldığı Malatya’dan her yıl ciddi oranda kayısı çekirdeği ihracatı gerçekleştiriliyor. Kayısı çekirdeği ihracatından 15 milyon dolarlık gelir elde ediliyor. Milli ekonomiye ciddi katkıları olan kayısı çekirdeğinden kahve üretimi yapılmaya başlandı. Kayısı Araştırma Enstitüsü 2017 yılından bu yana kayısı çekirdeği ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile seri kahve üretimine geçileceğini açıkladı.

Kayısı Çekirdeğinden İki Çeşit Kahve Üretildi

Kayısı Araştırma Enstitüsü Başkanı Abdullah Erdoğan, kayısı çekirdeğinden yapılan kahve ile ilgili bilgi verdi. Kayısı çekirdeğinin kullanım alanını arttırmayı hedeflediklerini açıklayan Erdoğan, kayısı çekirdeğinin kullanım çeşitliliğini arttırmak adına kayısı çekirdeğinden kahve üretimine başlandığını belirtti. Avrupa Birliği tescil belgesine sahip olan Malatya kayısısının dünyada bir marka olduğunu belirten Erdoğan, kayısı çekirdeğinin de coğrafi işaret tescil belgesine sahip olduğunu ve güvenilir gıdalar listesinde bulunduğunu belirtti.

Erdoğan marka ürün tanıtımı için 2 çeşit kahve geliştirildiğini açıkladı. Kıvamlı ve instant olarak 2 çeşit kahve geliştirildiğini belirten Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2023 vizyon çalışması için her yıl bir ürünü ticarileştirme noktasında büyük emek serf ettiklerini açıkladı. Kayısı çekirdeğinden kahve üretilmesinin bu ticarileştirme çalışmalarının parçası olduğunu açıklayan Erdoğan, her yıl yeni bir ürünün ticarileştirilmesi ve markalaştırılması için çalışmalarının devam edeceğini de belirtti.

Kayısı Çekirdeği Kahvesinin Patenti Alındı

Abdullah Erdoğan Kayısı Araştırma Enstitüsü olarak tüketicilerin damak tadına uygun bir kahve ürettiklerini belirterek, kayısı çekirdeği kahvesinin patentini aldıklarını duyurdu. İnstant kahve üretimi için tüm hazırlıklarının tamam olduğunu belirten Erdoğan, kıvamlı kahve içinde gerekli üretim izinlerinin alındığını belirtti. Erdoğan instant kahvenin su ile karıştığında direkt olarak içmeye hazır olduğunu, kolay hazırlama ve rahat bir içim sunduğunu belirtti.

Bakanlık Desteği İle İnstant Kahve Merkezi Kurulacak

Abdullah Erdoğan patnetini aldıkları kayısı çekirdeği kahvesinin seri üretiminin yapılması için yeterli altyapıya sahip olmadıklarını belirterek, bu konuda desteğe ihtiyaç duyduklarını aktardı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ile üretim yapıldığını açıklayan Erdoğan, büyük kapasiteye sahip üretimler için yatırıma ihtiyaç duyulduğunu ve bakanlığın bu noktada cömert davrandığını aktadır. Abdullah Erdoğan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ile seri üretim için instant kahve merkezli kurma projesinin gündemde olduğunu belirtti. Erdoğan konuşmasında kayısı çekirdeğinden üretilen kahvenin içiminin rahat ve damak tadının Türkiye’ye uygun olduğunu açıklayarak, kahve üretiminin kültürel açıdan da önemli olduğunu belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!