Bakır Fiyatlarında Yeni Dönem Başlıyor

Bakır Fiyatlarında Yeni Dönem Başlıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakır fiyatlarının son aylarda yaşadığı sert yükselişin ardından yeni bir dönem başladı. Son 7 yılın en yüksek seviyesini gören bakırın bu şekilde, yukarı yönlü hareket edeceğine dair de beklentiler var. Bakırın son dönemlerde çeşitli faktörlerinde etkisi ile yaşadığı yükselişin aşılama uygulamalarının başlamasının ardından 2021’de de yüksek talep göreceği ve fiyatını arttıracağı tahmin ediliyor.

Dolar endeksinin zayıflaması ve yoğun talep ile stokların erimeye başlaması gibi faktörlerle son dönemde yukarı yönlü bir ivme yakalayan bakırın ilerleyen günlerde de yükselişini sürdürmesi bekleniyor. Bakırın yükselişi 2021 yılına dair de olumlu bir görünüm çizerken, Goldman Sachs gibi dev kuruluşlar ve Morgan Stanley de konu ile ilgili bakırın yükseleceğine dair yorumlarda bulundu.

Bakır Fiyatı 8 Bin Dolara Ulaştı

Emtia cephesinde yaşanan gerilemeye rağmen Covid-19 salgınını kontrol altına alan Çin’den gelen yüksek talep ile bakır stoklarında ciddi azalma yaşandı. Stokların azalması ve dolar endeksinin düşmesi ile beraber bakır fiyatlarında sert bir yükseliş yaşandı. Bakır fiyatlarının 2021 yılında da yüksek görünüm sergilemesi bekleniyor.

Bakır Fiyatları Son 7 Yılın Zirvesine Çıktı

Bakır fiyatları son dönemlerde piyasada yaşanan hareketlerin etkisi ve Çin’den gelen talebin yükselmesi ile son 7 yılın en yüksek seviyesini gördü. En son 2011 yılında çok yüksek seviyelerde görünüm veren bakır 2011 yılında 10 bin doları bulmuştu.

2011 yılının başlarında 10 bin doların üzerinden işlem gören bakır, 2016 yılında oldukça büyük bir gerileme yaşamış ve bakır fiyatları 4 bin 300 dolara kadar gerilemişti. 2017 ile 2019 yılları arasında yeniden yükselişe geçen bakır, pandeminin ilk başlarında yeniden düşüş yaşamıştı. 2017 ve 2019 yılları arasında kötü hava koşulları, elektrik kesintileri, devlet müdahaleleri ve cevher kalitelerinin düşük olmasının yanı sıra istihdam da yaşanan anlaşmazlıkların da etkisi ile bakır fiyatları yukarı çekilirken, pandeminin balında yeniden yükselmişti. Ancak son aylarda Çin’in talebinin artması ve dolar endeksinin düşmesi ile bakır 2011’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Goldman Sachs: Bakır 10 Bin Dolar Olabilir

Bakırın şaşırtıcı yükselişi üzerine bankacılık devi Goldman Sachs da yorumda bulundu. Goldman Sachs bakır fiyatlarında arz talep dengesinde tutarsızlık yaşandığını, dengenin bozulduğunu belirtti. Bankacılık devi bakır için 10 bin dolar seviyesini öngördüğünü de açıkladı.

Morgan Stanley: Boğalar Bakırdan Yana

Bakırın son dönemlerdeki yükselişi ile son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaşması üzerine Morgan Stanley de açıklama yaptı. Satanley piyasadaki bütün metalleri kapsayacak şekilde “Bütün sistem boğa” açıklamasında bulundu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!