Bankacılık Sektörüne Dijital Düzenleme

Bankacılık Sektörüne Dijital Düzenleme
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 salgın sürecinde kredi başvurularından borç ödemeye, müşteri hizmetleri ile iletişimden kredi kartı başvuru süreçlerinin takibine milyonlarca bankacılık işlemi dijital ortamlarda gerçekleştirilmeye başlandı. Salgın öncesinde de dijitalleşme alanında önemli gelişmeler kaydeden bankacılık sektörü, salgın sürecinde sosyal mesafe ve maske gibi uygulamaların etkisi, insanların kalabalık ortamlarda bulunmak istememesi gibi faktörlerin de etkisi ile hız kazandı. Bu süreçler sonunda bankalarda dijital yoldan gerçekleştirilemeyen tek işlem müşteri edinimi olmaya başladı. Ancak yeni gelecek düzenleme ile müşteri edinimi de dijital olarak gerçekleştirilebilecek ve banka şubelerine gitme devri tamamen ortadan kalkmış olacak.

Mart ayında başlaması planlanan yeni düzenleme ile banka müşterisi olmak için gerekli işlemler şubeye gitmeden, insan ya da kurye faktörü olmadan gerçekleştirilebilecek. Bilindiği gibi Covid-19 sürecinde bankalar müşteri kaydını da şubeye gitmeden gerçekleştirmeye başladı. Ancak kurye aracılığı ile gerçekleştirilen bu işlem zaman ve kağıt israfının yanı sıra banka için maliyetlerin de artmasına neden olmaya başlamıştı. Yeni gelen düzenleme ile ise bu israflar olmadan banka müşterisi olunabilecek.

Banka Müşterisi Olma İşlemleri Görüntülü Görüşme İle Gerçekleştirilebilecek

Mart ayında uygulanması planlanan yeni düzenleme ile vatandaşlar görüntülü görüşme ile banka müşterisi olabilecek. Finansal sistemlerde köklü bir değişiklik yaratacak bu uygulama sayesinde kimlik tespiti ve sözleşme aşamaları için banka şubesine gidilmesi gerekmeyecek. Islak imza ve fiziki kimlik doğrulama zorunluluğunun ortadan kalkması ile beraber kısa süre içinde dijital ortamlardan banka müşterisi olunabilecek.

Dijital Olarak Banka Müşterisi Olmak İçin Tek Şart Var

Bankada ilk kez hesap açtırmak, var olan hesabını kapattırmak ya da farklı bir bankada müşteri olmak isteyen vatandaşlar için ıslak imza ve fiziki kimlik zorunluluğunun ortadan kalması birçok kolaylık ve avantajı beraberinde getirecek. Banka müşterisi olma aşamasını kolaylaştıracak bu faaliyet için tek şart ise işlemi gerçekleştirecek vatandaşların 18 yaşından büyük olması.

Yeni Düzenleme İle Teknolojik Güvenlik Ayarları Önemli Noktada Duracak    

1 Mart tarihinde kullanılmaya başlanması beklenen bu yeni sistem için ilk aşama söz konusu sistemin bankaların altyapısı ile entegre edilmesi gerekecek. Bu entegrasyon sonucunda görüntülü görüşme isteği mümkün olacak. Kimlik tespiti işlemi için kamera izni verilmesi ve müşteri temsilcisi ile birebir görüşmenin sağlanması aşamaları için ise teknolojik güvenlik ayarı olarak adlandırılan birçok uygulama çok kritik noktalarda kullanılacak.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!