Bankalardan TL Açıklaması, Dolar Düşecek

Bankalardan TL Açıklaması, Dolar Düşecek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar kuru, ABD rezerv para birimindeki küresel düşüş ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası ile beraber düşüşünü sürdürüyor. Bugün 7.31 seviyesinden başlayan doların yakın zamanda daha da düşük seviyeleri görebileceğine yönelik tahminler ise piyasada yer almaya başladı.

HSCB: Dolar Kuru 6.50 Seviyesine Gerileyebilir

Yabancı yatırımcıların Türk Lirası’na olan ilgisi artmaya devam ederken, birçok banka da Türk Lirası’nın performansı ve dolar kurundaki düşüş ile ilgili açıklamada bulunuyor. Türk Lirası ve dolar arasındaki dengelerin değişmeye başlaması ile ilgili açıklama yayınlayan bankalardan biri de İngiliz bankası HSBC oldu.

HSBC 4 aydır düşüş trendi içinde olan dolar kuru ile ilgili yeni tahminlerini açıkladı. Piyasadaki genel algı ile uyumlu açıklama yapan banka dolar kurundaki düşüşün devam etmesini bekliyor. HSBC doların için yıl sonu beklentisinin 7.10 seviyesi olduğunu belirtti. Banka yaptığı açıklama ile normalleşme adımlarının hızlanması durumunda dolar kurunun 6.50 seviyesine kadar gerileyebileceğini belirtti. Dev banka bu süreçte Türk Lirası’nın prim yapmak için gerekli alana sahip olduğunun da altını çizdi.

İsviçreli Banka USB: Türk Lirası Bu Sene Daha İyi Performans Gösterecek

2021 senesinde dolar kurundaki düşüşün devam edeceğine dair açıklama yapan tek banka HSBC olmadı. İsviçreli banka USB de Türk Lirası ve dolar arasında değişen dengenin aynı şekilde devam edeceğine yönelik açıklamalarda bulundu. Türk Lirası’nın değer kazanmaya devam edeceğini belirten banka doları ise daha da düşük seviyelerin beklediğini açıkladı.

İsviçreli banka USB dolar kurunun 2021 yılının ikinci çeyreğinde 7 seviyesine kadar düşebileceğini belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyon karşıtı politikalarına ve para politikasını sıkılaştırmasına da değinen banka, bu sene Türk Lirası’nın daha yüksek performans göstereceğini de belirtti.

Türk Lirasının 5 Yıllık Düşüş Trendi Son Bulacak

Yabancı yatırımcılardan ve dev bankalardan gelen açıklamalar iç piyasada oluşan genel algı ile de uyumlu şekilde işliyor. Türk Lirası’nın son 5 yıldır devam eden düşüş trendinin kırıldığı ve değer kazanmaya devam edeceğine yönelik analizler çoğu ekonomist için ortak görüş haline gelmiş durumda.

2019 yılını 5.95 seviyesinde tamamlayan dolar 2020 yılının kasım ayında ise 8.58 seviyesine kadar değişmişti. Kasım ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ekonomi politikası değişiklikleri ile Türk Lirası dolar karşısında değer kazanmaya başlamış ve %15 oranında yükselmişti. Piyasa dostu uygulamaların ve para politikalarının aynı şekilde devam edeceği beklentisi ise piyasada genel olarak Türk Lirası için iyi bir yıl olacağı algısını yaratıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!