Barolardan Ortak Selahattin Demirtaş Açıklaması

Barolardan Ortak Selahattin Demirtaş Açıklaması
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2016 yılının kasım ayından bu yana Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Genel başkan Selahattin Demirtaş’ın salıverilmesi ile ilgili barolar ortak açıklama yayınladı. Aralarında Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’ın da bulunduğu çok sayıda baro Selahattin Demirtaş’ın salıverilmesi ile ilgili açıklama yayınladı. Baroların ortak açıklamasında eski HDP Genel Başkanı hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden verilen karara vurgu yapıldı ve kararın bağlayıcılığının altı çizildi.

Barolar AİHM’nin 2018 Kararına Vurgu Yaptı

Birçok baronun ortak yayınladığı açıklamada Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğu ile ilgili olarak 2018 yılında verilen ilk kararın uygulanmadığı hatırlatıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvurunun ardından 2018 yılında Selahattin Demirtaş’ın seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğinin belirtildiği ve tutukluluğunun sonlandırılması gerektiğine yönelik karar çıktığı hatırlatıldı. 2018 yılında Demirtaş hakkında çıkan kararın yerine getirilmediğine vurgu yapıldı.

Demirtaş’ın Tutuklanmasına Neden Olan İddianın Davası Açılmadı

Barolardan ortak yapılan açıklamada Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk süreci ile ilgili ayrıntılara da yer verildi. 2019 yılında Demirtaş’ın çıktığı mahkemede salıverilmesi gerektiğini ancak başka bir dava sebebi ile tutukluluğunun devam ettirildiğine yönelik ifadelerin yer aldığı açıklamada eski HDP Genel Başkanı’nın ikinci tutuklama iddiası ile ilgili 2019 yılından bu yana hala dava açılmadığı belirtildi. Açıklamada Demirtaş’ın tutuklanmasının üzerinden 15 ay geçmesine rağmen hala dava açılmamış olmasına vurgu yapıldı.

AİHM Demirtaş’ın Salıverilmesine Karar Verdi, Tutukluluk Sözleşmeye Aykırı

Selahattin Demirtaş davası ile ilgili 22 Aralık tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin incelemelerini sonlandırdığı ve kararı açıkladığının belirtildiği açıklamada Demirtaş’ın salıverilmesine yönelik alınan karara vurgu yapıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından alınan kararda Demirtaş’ın sözleşmeye aykırı şekilde tutukluluğunun devam ettiği, meclis içinde ya da dışında yaptığı konuşmaların tutuklama nedeni olarak gösterilmesinin ifade özgürlüğünün ihlali olduğu ve serbest seçim hakkının ihlal edildiği açıklandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Demirtaş’ın 2019 yılındaki ikinci tutukluluğunun da ilkinin devamı niteliğinde olduğunu ve ihlallere dayandığını açıklayarak Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar vermiştir.

Barolar AİHM Kararının Bağlayıcı Olduğunu Hatırlattı, Tahliye İstedi

Barolardan yapılan açıklamada Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk süreci ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı ayrıntılı olarak ele alındıktan sonra, AİHM kararının bağlayıcılığına da vurgu yapıldı. Türkiye’nin sözleşme gereği AİHM kararlarına uymak zorunda olduğu hatırlatıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bağlayıcılığına da vurgu yapılan açıklamada Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması istendi. Selahattin Demirtaş’ın tahliyesinin hukuk devleti olmanın gerekliliği olduğu da açıklandı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!