BDDK Kararı ile Dolar Düştü Ama Tutunamadı

BDDK Kararı ile Dolar Düştü Ama Tutunamadı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son işlem haftasına girdiğimiz Kasım ayının ilk haftasında dolar 8,50 TL seviyesini aşarak tarihi rekoruna imza atmıştı. Ardından 19 Kasım’daki toplantıdan çıkan faiz artırım kararı ile düşüşe geçen dolar, 7,52 TL seviyelerine kadar geri çekilmişti ancak dolar bu seviyelerde tutunamayarak tekrar yükselişe geçti. Yeni güne 7,90 TL seviyesinde giriş yapan dolar, öğleden sonra 8,00 seviyesini aştı. Euro ise güne 9,37 seviyesinden giriş yapmıştı ve Euro da öğleden sonra 9,50 TL seviyesini aştı. Yaşanan gelişmelerle birlikte döviz kurlarının yükselişe geçmesi sonrası vatandaşlar ve yatırımcılar gözünü uzmanlardan gelen döviz yorumlarına çevirdi.

BDDK Kararı Yeni Tarihi Açıkladı

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), Mayıs ayından beri uygulanan ve birkaç kez de değiştirilen aktif rasyosu uygulamasını, 31 Aralık 2020 itibariyle sona erdirmeye karar verdi. Açıklanan karar sonrası dolar/TL kuru 7,91 seviyesinden 7,88 seviyesine geriledi fakat yine de bu seviyede tutunamadı.

Dolar/TL Kurundaki Oynaklık 5 Haftadır Sürüyor

Dolar/TL kurunda, Ekim ayının son haftası ile birlikte son beş haftada büyük bir oynaklık yaşanıyor. TCMB Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında piyasalar güçlü bir faiz artırım kararı beklemişti fakat toplantıdan o karar çıkmamıştı. Murat Uysal başkanlığında gerçekleştirilen son toplantıdan, faizin sabit tutulması kararı çıktı ve dolar/TL kurunda yukarı yönlü hareketlilik başladı.

Dolar Kasım Ayı Başında Tarihi Zirvesindeydi

3 hafta önce Kasım ayının başlarında, dolar 8,50 TL seviyesini aşarak tarihi zirvesine ulaştı. Sonrasında yurtiçi piyasalarda yaşanan ekonomi yönetimindeki değişiklikler ve piyasalara verilen olumlu mesajlar, kurun düşüş hareketini başlattı. TCMB yeni başkanı Naci Ağbal ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın verdiği, gereken tüm araçların kullanılacağını içeren mesajlar, yeniden faiz artırım kararı beklentisini oluşturdu. Bu kez Naci Ağbal yönetimindeki toplantıdan, piyasalara paralel olarak faiz kararı çıktı. Yaşanan gelişmelerle birlikte Türk Lirası, küresel piyasalarda dolar karşısında en çok değerlenen para birimi oldu.

Flitch Dolar/TL Kuru Adımlarını Değerlendirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Flitch, son haftalarda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin para politikasının güvenilirliğinin tekrar oluşturulması gerekliliğini ve Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini tekrar tesis etmesinin zaman alacağını açıkladı. Bugün ise yurt içi piyasalarını etkileyecek bir açıklama yapılması beklenmiyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!