Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Birçok kişi bedelli sermaye araştırması yapıyor. Peki, bedelli sermaye artırımı nedir, ne anlama gelir? Bedelli sermaye artırımı amaçları nelerdir? Ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bedelli sermaye artırımı yapılması durumunda şirket sermayelerinin değerlerinde de yüksek oranda artışlar meydana gelir. Bedelli sermaye artırımı ile şirketin hesabına şirketin lehine olabilecek şekilde paralar eklenebilir.

Bedelli Sermaye Artırımı Ne Anlama Gelir?

Bedelli sermaye ile bir şirketin hisse senetlerinin ödenmesi durumunda yeni hisse senedinin oluşturularak şirket sermayesine yüksek meblağda para yatırımı yapılabilir. Bedelli sermaye ile yeni hisse senedi talep edilerek şirketin kasasına şirket sermayesinin daha da artması için paralar eklenir. Bu sayede tüm şirket ortaklarına ait olan hisse senetlerinin değerleri daha da yükselmiş olacaktır.

Bedelli Sermaye Artırımının Amaçları Neler?

Bedelli sermaye artırımının sağladığı fırsatlar aşağıda sırasıyla yer alır:

  • Bedelli sermaye ile şirketin sermayesi daha fazla arttırılabilir.
  • Bununla birlikte bedelli sermaye başvurusunda bulunan şirketlerin tüm ortakları kendilerine ne kadar hisse senedi payı düşüyorlarsa, o kadar pay elde edebilme şansına sahip olacaktır.
  • Aynı zamanda şirketin daha önceden ödenmemiş olan hisse senedi ve öz sermayesi daha da artmış olur.
  • Bedelli sermaye girişiminde bulunan şirketlerin piyasadaki güçleri daha da artmış olacaktır.

Bedelli Sermaye Artırımı Şirketlere Ne Sağlar?

Bedelli sermaye girişiminde bulunan şirketlerin daha fazla sermaye elde edebilme şansları vardır. Bu sayede şirketler ihtiyaç duydukları ekstra sermayeden bedelli sermaye ile yararlanabilecektir. Bunun dışında bedelli sermaye ile şirket kasalarına ekstradan yüklü para koyan şirketlerin piyasa değerleri de yükselmiş olacaktır. Bedelli sermaye ile şirketin ihtiyaç duyduğu fon ihtiyacı da yeterli düzeyde karşılanmış olacaktır.

Bedelli Sermaye Artırımı Anonim Şirketlerde Nasıl Yapılır?

Anonim şirketlerin bedelli sermaye yapmaları için öncelikle sözleşmelerinde istenilen hükümlerin yer alması gerekir. Asıl olan sözleşmelerinde bedelli sermaye için hükümler yer alıyorsa, anonim şirketler diğer şirketlerdeki şirket ortaklarına tanınan payları elde edebilme şansına sahiptir. Anonim şirketler ihraç edilmiş senetleri primli bir şekilde satabilme hakkına sahiptir. Bu sayede anonim şirketler de piyasadaki değerleri yükseltmiş olacaktır.

Bedelli Sermaye Artırımının Sebepleri Nelerdir?

Aşağıda bedelli sermaye artışlarının meydana gelmesinde etkili olan sebepler tek tek yer alır:

  • Bir şirketin yeni yatırımlar ya da girişimlerde bulunmak istemesi durumunda bedeli sermaye tercih edilebilir.
  • Bununla birlikte bedelli sermaye ile şirketin kasasında yüklü miktarda ekstradan paranın bulunması sağlanır.
  • Bedelli sermaye yoluna giden şirketlerin piyasadaki değerleri her zaman daha da artmış olacaktır.
  • Şirketin yasalar sonucunda belirlenen sermayenin altında olması durumunda bedelli sermaye ile şirketin kasasına para koyulabilir.
  • Bununla birlikte maddi gelirlerinin azalması ve sürekli borç içinde olması durumunda da bedelli sermaye yoluna gidilebilir.

Bedelli Sermaye Artırımı İle Hisse Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir şirketin zorunlu şekilde sermayelerini arttırmaları için bedelli sermaye yoluna başvurdukları zaman yeni alacakları hisse senetlerinin değerlerinde azalmalar meydana gelir. İkinci yeni hisse senedinin şirket yatırımcılarının alması durumunda riskler daha fazla ortaya çıkacaktır. Çünkü, şirket ortaklarının yeni hisse senetlerini almaya bütçeleri yetmeyebilir. Bu yüzden önceden aldıkları hisse senetlerini satışa çıkarmak zorunda kalabilirler.

Kısa süre sonra bedelli sermaye ile şirketin ihtiyacı olan para sağlandıktan sonra yeni alınan hisselerin değerleri normale dönmeye başlayacaktır. Bu sayede hisse senetlerinin miktarlarında gün geçtikçe artışlar meydana gelir. Bir şirketin bedelli sermaye yapmasından sonra piyasada var olan değeri ve konumu artar. Şirket maddi kayıplarını bedelli sermaye ile karşılayarak eski güçlerine kavuşur. Aynı zamanda şirket ortaklarına düşen payların miktarlarında da yükselişler meydana gelir. Şirketin kasasında yüklü miktarda çok fazla para bulunmaya başlayacaktır.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!