Bilim İnsanları Açıkladı, Dünya Dönüş Hızı Değişti

Bilim İnsanları Açıkladı, Dünya Dönüş Hızı Değişti
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanlarının hakkında her geçen gün yeni araştırma ve çalışmalar yaptığı Dünya ile ilgili yeni bir gelişme ortaya çıktı. Güneş’in etrafında döndüğü gibi kendi etrafında da dönen Dünya’nın 2020 yılında kendi etrafında dönüş hızının arttığı açıklandı. Bilim insanları 2020 yılında Dünya’nın dönüş hızı ile yeni bir rekora imza attığını belirtti. Yeni keşif bilim dünyasında çeşitli tartışmalar yarattı.

Bilindiği gibi Dünya hem Güneş’in hem de kendi etrafında dönüyor. Güneş’in etrafında dönüşü ile 1 yılı tamamlayan dünya, kendi etrafında 1 turu tamamlaması ile de 1 günü yani 24 saati oluşturuyor. Dünya’nın kendi etrafında dönüşü ile gece ve gündüz oluşuyor ve tam bir tur 24 saate denk geliyor. Bilim insanlarının yeni açıklamasına göre ise bu durum artık değişti. Yani 1 gün 24 saatten daha kısa sürüyor. Çünkü Dünya’nın kendi etrafında dönme hızı arttı.

1970’li Yıllara Kadar Dünya Dönüş Hızı Daha Yavaştı

Dünya’nın kendi etrafında dönüş hızı ile ilgili yıllar boyunca birçok çalışma yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Dünya’nın kendi etrafında tam 1 turunun 24 saate denk geldiği bilinse de bu durum tarihte daha önce de değişiklik gösterdi. Bilim insanları 1970’li yıllara kadar Dünya’nın kendi etrafında dönüş hızının yavaş olduğunu ve 1 günün 24 saatten daha uzun sürdüğünü açıklamıştı. 1970’li yıllara kadar tam bir turun süresi 24 saat 27 saniye olarak bilinirken bugün ise bilim insanların yeni bir keşifte bulundular ve Dünya’nın dönüş hızının zirveye çıktığını açıkladılar.

2020 Yılında Hız Rekoru Kırıldı

Bilim insanları 2020 yılında Dünya’nın kendi etrafında dönüş hızının arttığını açıkladı. Açıklamaya göre Dünya kendi etrafında hiç olmadığı kadar hızlı dönüyor ve 1 gün de 24 saatten daha kısa sürüyor. Bilim inşaları 19 Temmuz 2020 tarihinde Dünya’nın kendi etrafında dönüş hızının rekor seviyeye ulaştığını ve bir günün 24 saatten 1.4608 saniye daha kısa sürdüğünü belirtti. Bu tarih 1960’lı yıllarda bu yana yaşanan en kısa gün olarak tarihe geçti.

İnsanlar Günlerin Kısaldığını Neden Fark Etmedi?

Bilim insanlarının Dünya’nın kendi etrafında daha hızlı döndüğünü açıklaması üzerine insanlar bu zaman kısalmasının neden fark edilmediği noktasında sorular sormaya başladılar. Bilim insanlarına göre bu azalma atomik düzeyde olduğu için insanlar fark etmiyor.

Bilim İnsanları Saniye Silip Silmemeyi Tartışıyor

Dünya’nın kendi etrafında daha hızlı dönmeye başlaması bilim dünyasında tartışma yarattı. Bilim insanları dönüş hızından saniye silerek, bir günü 24 saate tekrar eşitlemenin doğru olup olmadığını tartışıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!