1. Ana Sayfa
  2. Manşet
  3. Bilim İnsanlarından Önemli Virüs Keşfi

Bilim İnsanlarından Önemli Virüs Keşfi

Bilim insanları son dönemlerde oldukça önemli bir noktada duran virüslerle ilgili yeni bir keşif yaptı. Virüslerin canlı hücrelerde nasıl viryon oluşturduğunu ilk kez görselleştiren bilim insanları, viral oluşturma mekanizmasını keşfetti. Bu mekanizmanın bozulması ile virüslerin yayılmasının önüne geçebileceğini belirten bilim insanları, ilaç endüstrilerinin antiviral ilaçlar üretmesi ile hastalıkların yayılımının önüne geçilebileceğini belirtti.

Bilim İnsanlarından Önemli Virüs Keşfi

2020 yılının en önemli gündemi Covid-19 salgını oldu. Tüm dünyada küresel bir kriz haline gelen salgın ile virüs kavramı da gündemde en çok yer alan konu oldu. Dünyayı büyük bir krize sokan Covid-19 salgınında virüslerin inanılmaz bir hızla yayılıyor olması ise bilim dünyasının ilgisini bu alana çekti. Aşı uygulamalarının başlaması ile olumlu gelişmelerin yaşandığı Covid-19 salgınına benzer başka vakaların ortaya çıkmamasına yönelik virüslerle ilgili çeşitli araştırmalar yapan bir grup bilim insanı konu ile ilgili yeni bir keşifte bulundu.

Leeds Üniversitesi ve York Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının ortak bir çalışması sonucu virüslerin yayılmasına engel olacak yeni bir keşif yapıldı. Bu keşif ile önümüzdeki yıllarda virüslerin yayılmasının ve hastalıklara sebep olmasının önüne geçebileceğini düşünen bilim insanları, ilaç şirketlerinin virüslerin yayılmasına engel olacak antiviraller üretebileceğini düşünüyor. Bilim insanlarının bu yeni keşfi, Covid-19 salgınının etkili olmaya devam ettiği bu süreçte önemli bir gelişme oldu ve umut verdi.

Virüslerin Viryonları Nasıl Oluşturduğu Bulundu

Covid-19 salgın sürecinde herkesin oldukça hakim olduğu virüsler yalnızca canlı hücrelerde enfekte olabilir ve bu canlı hücreler ile kendilerini kopyalayarak çoğalırlar. Bu kopyalama işlemi sırasında virüsün tüm özelliklerini taşıyan tek bir virüs partikülü olarak tanımlanan vironlar devreye girmeye başlar. Hücrelerin tamamı vironların yayılması ile enfekte olur. Aslında virüslerin yayılmasını sağlayan asıl etmen vironladır.

Leeds ve York Üniversiteleri’ndeki bilim insanları ise yeni keşif ile virüslerin vironları oluşturma mekanizmalarını keşfettiler. Leeds Üniversitesi’ndeki Astbury Biyolojik Yapı Laboratuvarı’nda gelişmiş elektron mikroskopları ile virüslerin vironları oluşturma mekanizmalarını görselleştirildi. İlk kez görselleştirilen bu mekanizmanın bozulması ile virüslerin enfekte olmasının önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Viryon Oluşum Mekanizması Bozulursa, Enfeksiyon Durdurulabilir

Viral hastalıkların kontrol edilmesi noktasında son derece önemli olan bu keşif ile ilgili Leeds Üniversitesi Yapısal Moleküler Biyoloji Merkezi profesörü Peter Stockley açıklama yaptı. Elde edilen görüntüler ile virüslerden viral oluşma sürecinin gözlemlediğini belirten Stockley, bu mekanizmanın bozulması ile enfeksiyonların durdurulabileceğini belirtti.

İlaç Endüstrisi Virüslere Karşı Antiviral Üretebilir

Yapılan keşifte dikkat çeken noktalardan biri de moleküler özelliklerin genetik olarak korunuyor olması oldu. B durumda mutasyonun sanıldığı kadar kolay oluşmadığı ortaya kondu. Bu virüsün değişme ihtimalinin düşük olduğunu ve ilaçlarını etkisiz hale getirme riskinin de düşük olduğunu gösteriyor. Bu bilgilere dayanarak açıklama yapan bilim insanları ilaç endüstrisinin antiviral üretebileceğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap