Bitcoin Adresi Nedir?

Bitcoin Adresi Nedir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin hesap adresi, kullanıcıların dijital cüzdanları üzerinden Bitcoin alıp satmalarına veya diğer kripto para işlemlerini kontrol edebilmelerini sağlayan bir uygulamadır. Özellikle son yıllarda Bitcoin fiyatlarının ciddi oranda değer kazanmasının ardından pek çok kişi Bitcoin adresi hakkında internet üzerinden araştırma yaparak bilgi sahibi olmak istemektedir. Bitcoin kripto para yatırımı yapmak isteyen kişi veya kurumların öncelikle güvenilir altyapıya sahip kripto para alım satımına olanak veren platformlardan hesap açılışı yapması gerekmektedir.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin kripto para cüzdanı, Bitcoin adresinizle doğrudan alakalıdır. Dijital cüzdanınızın adı bulunmadığı için Bitcoin adresi bu cüzdanı tanımlayan harf ve rakamlardan oluşan bir dizedir. Bitcoin adresleri 1 veya 3 ile başlayıp büyük küçük harf duyarlı şekilde oluşturulmaktadır. Bir Bitcoin adresinde 26 ile 35 karakter arasında harf ve rakamlar bulunabilir. Örnek bir Bitcoin adresi için; “1111KiuFyqUXJFji8KQnoHC5Rtqa5d5e” gibi bir cüzdan gösterilebilir.

Bitcoin cüzdanı kullanırken para transferi yaptığınızda veya ödeme almak istediğinizde Bitcoin adresinizi söylemeniz gerekmektedir. Bitcoin cüzdanları ad, soyad veya başka kişisel bilgiler içermemektedir. Dolayısıyla size Bitcoin ile ödeme yapacak kişi veya kurumlara vermeniz gereken bilgiler, Bitcoin adresinden ibarettir. Bitcoin adresi çoğunlukla cüzdan adresi veya genel adres olarak adlandırılmaktadır.

Bitcoin Adresi Nasıl Alınır?

Bitcoin adresi almak için yapılması gerekenler ilk başta düşünüldüğü gibi zor değildir. Günümüzde Bitcoin alım satım işlemlerini çok daha pratik ve kullanışlı bir şekilde gerçekleştirmenize olanak tanıyan çok sayıda güvenilir platform bulunmaktadır. Bitcoin adresi almak bu platformlar sayesinde çok basit hale gelmiştir. Kendi adınıza Bitcoin kripto para alım satımı yapabileceğiniz bir Bitcoin adresi oluşturmak istiyorsanız 3 farklı yöntemden dilediğinizi seçebilirsiniz:

  • Kripto para borsasında hesap oluşturma
  • Çevrimiçi Bitcoin cüzdanı kullanma
  • Çevrimdışı bir Bitcoin cüzdanı kullanma

Çevrimiçi Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin çevrimiçi cüzdanları aktif bir hale getirmek için kripto para alım satım platformlarını tercih edebilirsiniz. Bu platformlar güvenilir altyapıları sayesinde müşterilerinin Bitcoin adreslerine kripto para transferi yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Çok sayıda popüler Bitcoin çevrimiçi cüzdan bulunmaktadır. Bitcoin dışında diğer kripto para birimlerini de muhafaza etmek için çevrimiçi Bitcoin cüzdanları tercih edilebilir. Bunlar arasında Exodus ve Jaxx gibi sağlam seçenekler öne çıkmaktadır.

Çevrimdışı Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin çevrimdışı cüzdanları ise sahip olduğunuz Bitcoin’lerinizi saklamak için önerilen güvenilir yollardandır. Kullanıcılar arasında soğuk depo olarak da bilinen çevrimdışı Bitcoin cüzdanları, internet bağlantısı olmadan saklama yapmanıza olanak tanımaktadır. Bu noktada Trezor ve Ledger gibi donanım cüzdanları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca sahip olduğunuz Bitcoin için kağıt cüzdan oluşturabilirsiniz. Bu cüzdanlar çevrimdışı yani internet bağlantısı gerektirmediği için siber saldırıya uğrama riskini de azaltmanızı sağlar. Donanım cüzdanları pahalı bir seçenek olsa da Bitcoin adresi bakımından güvenilir olduğu için tercih edilmektedir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!