Bitcoin Altın İçin Risk Mi?

Bitcoin Altın İçin Risk Mi?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasında Bitcoin ve altın ilişkisi son dönemlerde sık sık gündeme gelmeye başladı. Bitcoin’in inanılmaz yükseliş gösterdiği ve yukarı yönlü hareket etmeye devam ettiği bugünlerde, altının ise dolar karşısında değer kaybetmesi iki varlık arasındaki ilişkinin boyutunun değiştiğine dair konuları gündeme getirdi. Kripto para piyasasındaki yatırımcıların birçoğu Bitcoin altının yerine mi geçiyor sorusuna cevap aramaya başladı.

Bitcoin 17 aralık tarihinde 23bin 700 dolara kadar yükseliş gösterdi. Piyasa değerini de 427 milyar dolara kadar yükselten Bitcoin tarihi bir rekora imza attı. Kripto para piyasasında değerlendirilmeye devam eden konu ile ilgili analistler bu yeni rekorun etmenlerinden birinin de altın yatırımcılarının Bitcoin’e kayması olabileceğini iddia ediyor. Kurumsal yatırımın artması ve altın yatırımcılarının Bitcoin’e yönelmesi ile lider kripto para biriminin yeni rekoruna imza attığını düşünen analistler Bitcoin’in altının yerine geçebileceğini iddia ediyor. Bunun destekleyen birçok kripto paranı olmasının yanı sıra bankacılık devi Goldman Sachs ise geçtiğimiz gün yayınladığı bildiri ile Bitcoin’in altının yerine geçmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

JPMorgan Analistleri Bitcoin’in Altın Yatırımlarını Çektiğini İddia Etmişti

Bitcoin son 1 ay içinde %30 oranında büyüme gösterdi. Bitcoin’in fiyatını ve değerini arttırmaya devam ettiği bu süreçte altın fonlarından ise büyük miktarda para çıkışının olduğu gözlemlendi. İki yatırım varlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen kripto para araştırmacıları ise altın pazarından Bitcoin pazarına bir kayma olabileceğini düşünüyor. Konu ile ilgili en dikkat çekici analizlerden birini de JPMorgan analistleri yayınlanmıştı. JPMorgan analistleri Bitcoin ve altın ilişkisini inceledikleri raporlarında, Bitcoin’in altın pazarı için risk oluşturduğunu belirtmişlerdi. ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan analistlerinin bu raporlarından sonra konu kripto para piyasasında daha merkezi bir konu haline geldi.

Goldman Sachs: Bitcoin Altın İçin Tehdit Değil

Kripto para analistlerinin ve yatırımcılarının altın Bitcoin ilişkisine dair açıklamalarında bugün bir yenisi daha eklendi. Bitcoin ve altın ilişkisini inceleyen bankacılık devi Goldman Sachs da bugün konu ile ilgili bir rapor yayınladı.

Goldman Sachs yayınladığı bildiride altının son dönemlerde dolar karşısında zayıf performans göstermesi ve Bitcoin’deki yükseliş ile beraber yatırımcıların Bitcoin’in altının yerini almasından endişe etmeye başladıklarını belirtti. Goldman Sachs altından Bitcoin’e doğru bir akış gerçekleştiğini kabul etmekle beraber Bitcoin’in altının yerini alamayacağını belirtti.

Goldman Sachs Bitcoin’in Riskli Olmasına Dikkat Çekti

Bankacılık devi yayınladığı raporda kurumsal yatırımcıların Bitcoin’in şeffaflığı konusunda endişeleri olduğunu ve Bitcoin’in fazla dalgalanma yaşayan riskli bir varlık olmasına dikkat çekti. Bu sebeplerle altının yerine geçemeyeceği aktarıldı. Bildiride iki yatırım varlığının bir arada bulunabileceğine de vurgu yapıldı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!