Bitcoin Boğaları Altın Yatırımcıları Mı?

Bitcoin Boğaları Altın Yatırımcıları Mı?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) için çok uzun zamandır yeni bir rekor seviyesi adına geri sayım başlatılmıştı. Kripto para piyasası kullanıcıları, özellikle son 3 haftadır BTC’nin, tüm zamanların en yüksek seviyesini geçeceğini düşünüyordu. Mart ayında 3 bin 700 dolar ile bu yılın en düşük seviyesini gören BTC, ardından girdiği uzun soluklu yükseliş trendini 12 Kasım tarihinde güçlü bir sıçrayışla taçlandırarak yeni rekor beklentileri oluşturmuştu. Ardından yükselişini sürdüren lider kripto para birimi, geçtiğimiz hafta Perşembe günü 19 bin dolar seviyesinde irtifa kaybederek düşüşe geçmişti. Cuma gününü düşüşle tamamlayan BTC, Cumartesi akşamına kadar da düşüş hareketini devam ettirmişti. Sonrasında 16 bin 500 ile 17 bin dolar arasında sıkışan BTC, Cumartesi akşamı itibariyle tekrar yükselişe geçti. Piyasalarda rafa kaldırılan rekor beklentileri de tekrar gün yüzüne çıkmış oldu. Dün itibariyle BTC birçok borsada bu beklentileri karşıladı ve tüm zamanların en yüksek noktasına ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Şu sıralar 19 bin 800 dolar seviyesine işlem gören BTC’deki bu boğa koşusunun ardında ise altın yatırımcıları olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Yılbaşından Bu Yana %160 Değer Kazandı

2020 yılının Mart ayında 3 bin 700 dolar seviyesine kadar gerileyen BTC fiyatı, aradan geçen 8 aylık süre içinde 20 bin dolara kadar merdiven dayadı. Yılbaşından bu yana %160’tan da fazla değer kazanan Bitcoin, son 30 günlük süre içinde, %40 oranında bir yükseliş gösterdi. Bloomberg tarafından gelen yeni bilgilere göre, BTC’nin bu yükseliş grafiğinde altın yatırımcıları da güçlü bir rol almış.

Altından “Dijital Altına” Yolculuk

Kripto para piyasalarının lider para birimi Bitcoin için yapılan “dijital altın” yakıştırmaları, kripto parada bir “güvenli liman” algısı oluşturuyor. BTC’nin bu özelliğini keşfeden isimler arasında MicroStrategy gibi kurumsal şirketler bulunuyor. Ayrıca bu şirketlere ek olarak; Guggenheim Partners LLC, Paul Tudor Jones, Stan Druckenmiller gibi isimlerin de Bitcoin’e yatırım yapması fazlasıyla dikkat çekiyor. Kripto para sektöründeki bu yatırım adımlarını inceleyen Bloomberg, yeni bir trendin meydana gelebileceğini vurguladı. Eski bir hedge fonu yöneticisi olan Jean Marc Bonnefous, konuya ilişkin Bloomberg’e verdiği demeçte; “Altın eski dünyanın ve yaşlı jenerasyonun en güvenli limanıydı. Onun yerini artık BTC gibi varlıklar alıyor.” dedi.

Bu Yolculuk Nasıl Sonuçlanacak?

Kullanıcılar, altından dijital varlıklara doğru başlayan yolculuğun hangi boyutlara ulaşacağını merak ediyor. Altın yatırımcılarının emtia piyasalarından çıkıp kripto para piyasalarına girmesi, BTC’nin piyasa değerinin altın karşısında büyümesi ile sonuçlanabilir. Buna göre, Bitcoin altın pazarının ne kadarına ulaşırsa, fiyatı ne kadar olur, sorusunun cevabını şu tablo ile inceleyelim;

  • %5’ine ulaşırsa 27 bin dolar
  • %10’una ulaşırsa 54 bin dolar
  • %50’sine ulaşırsa 270 bin dolar
  • %75’ine ulaşırsa 405 bin dolar
  • %100’üne ulaşırsa 540 bin dolar

Seviyelerine gelir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!