Bitcoin Dolandırıcıları İspanya’da Yakalandı

Bitcoin Dolandırıcıları İspanya'da Yakalandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemlerde yükselişi ile kripto para piyasasının gözdesi olan Bitcoin dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Yükselişi ile yatırımcıların ilgi odağı olan Bitcoin, dolandırıcıların da ilgi odağı olmaya başladı. İspanya’da 4 Bitcoin dolandırıcısı yakalandı.

Lider kripto para birimi Bitcoin en son 41 bin dolarlık rekoru ile kripto para piyasasının en çok konuşulan varlıklarından biri olmaya devam ediyor. Bitcoin günden güne yükselirken birçok analist de kripto paranın yükselişinin devam edeceğine dair açıklamalarda bulunuyor. Bitcoin yatırımcıların olduğu gibi dolandırıcıların da hedefi haline geldi. İspanya’da yakalanan 4 Bitcoin dolandırıcısının 15 milyon dolarlık vurgun yaptığı ortaya çıktı. Dolandırıcıların yöntemleri ise şaşkınlık yarattı.

4 Bitcoin Dolandırıcısı 15 Milyon Dolarlık Vurgun Yaptı

İspanya’da 15 milyon dolarlık vurgun yaptığı iddia edilen 4 Bitcoin dolandırıcısı yakalandı. İspanyol polisinin açıklamalarına göre yatırımcıları daha yüksek kazanç elde etme bahanesi ile kandıran 4 Bitcoin dolandırıcısı, Bitcoin’leri kendi hesaplarını yatırma konusunda yatırımcıları ikna ettiler. 26 ve 36 yaşları arasında İspanya, Arjantin ve İtalya kökenli 4 dolandırıcının gerçekleştirdiği eylemde mağdur yatırımcılar söz konusu kazançların teslim edilmediğini görünce şüphelenerek polise başvurmaya karar verdiler.

İspanyol polisi tarafından hazırlanan tutanakta ise gözaltına alınan 4 kişiden 1 tanesinin mahkemeye çıkarıldığı ve diğer üç şüphelinin serbest bırakıldığı anlaşıldı. Yetkililer açıklamaları esnasında toplam kaç kişinin bu dolandırıcılık eyleminden mağdur olduğunu açıklamadı. Bununla beraber çok sayıda insanın Bitcoin’lerini kaybetmiş olabileceği düşünülüyor.

Dolandırıcılar Yatırımcıları Sözlü Olarak İkna Etti

Bitcoin dolandırıcıları ile ilgili dikkat çeken noktalardan biri de dolandırıcıların yatırımcıları ikna etme şekli oldu. Bitcoin dolandırıcıların bu eylen için dijital platformları kullanmaması dikkat çekti.

Emniyet yetkilileri tarafından yapılan açıklama ile 4 Bitcoin dolandırıcısının mağdur kişileri daha fazla kazanç elde edeceklerine dair kandırdığı ve ellerindeki Bitcoin’leri kendi hesaplarına yatırmak için ikna ettiği anlaşıldı. Bitcoin yatırımcılarının toplam 15 milyon dolara denk gelen 380 Bitcoin’e el koyduğu eylemde mağdurların ise yüz yüze ikna edildiği ortaya çıktı. Kripto para dolandırıcılıklarında çoğu zaman görüldüğü gibi bir internet sitesi üzerinden ya da dijital platformlardan yapılmayan dolandırıcılık eyleminin tarzı da dikkat çekti.

Polis Paravan Şirketin İsmini Açıklamadı

Bitcoin dolandırıcıları yatırımcılara söz konusu miktarları kendilerine önemli kazanç sağlayacak bir şirkete yatırdıklarını söylediler. Dolandırıcıların bahsettikleri kazanç getirecek şirketin paravan olduğu anlaşıldı. Ancak İspanyol polisi paravan şirketin ismini açıklamadı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!