Bitcoin, Döviz Piyasalarının ve Altının Önünde

Bitcoin, Döviz Piyasalarının ve Altının Önünde
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altının rekor kırarak yükseldiği pandemi döneminde doların gittikçe değer kaybetmesi dikkat çekerken dünya ekonomisinde giderek daha geniş bir hacim kaplayan kripto paraların ve Bitcoin fiyatlarının rekor kırması ile altında olan gözler döviz ve Bitcoin piyasasına çevrildi. Altın fiyatlarının rekor kırıcı artışlarıyla eş zamanlı olarak ons yatırımcısına yüzde 25 kazandırırken dolar yüzde yaklaşık 7 değer kaybederek geriledi. Bitcoin fiyatları ise yüzde 300’lük bir ilerleme ile rekora imza attı.

Ons Altın Yüzleri Güldürdü

Pandemi sürecinde yaşanan mali ve politik belirsizlikler sonucunda merkez bankalarından destek gelmesiyle, altın bir yatırım aracı olarak güvenli hale geldi. Pandemi sürecine karşı aşı çalışmalarında sona gelinmesiyle düşüşe geçen altın 1900 dolar seviyesinin altında işlem görüyor. Bu seviyeler göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık 380 dolar değerlenen altın  doların değer kaybetmesine rağmen yatırımcısına yüzde 25’lik bir kazanç sağladı. Altın kazandırırken doların düşüşü devam ettiği pandemi sürecinin başından itibaren zayıf bir seyir içinde olan dolar endeksi 2021 yılının ilk günlerinde yüzde 7 daha gerileyerek 89.63 seviyesinden işlem gördü. Bu değişimler sonucunda altın daha güvenli olarak kabul edildi.

Dolar Değer Kaybederken Bitcoin Hacim Genişletti

Çok yüksek miktardaki paralara ulaşma ve gerektiğinde taşıma gibi işlemleri kolay ve hızlı şekilde kullanıma yardımcı olması ile Bitcoin sistemi dikkat çeker hale geldi. Kripto para piyasaları içinde önemli bir merkez olan Bitcoin, tüm dolar ve altın piyasalarını geride bıraktı.  Her geçen gün kripto para piyasasında hacmini genişleten Bitcoin yatırımcısına yüzde 300 kazanç sağladı. 2020 yılının son aylarında yükselişe hız veren Bitcoin 1 yıl önceki fiyatını göre yaklaşık yüzde 300 primlenerek 30 bin dolar seviyesine kadar yükseldi.  Bu değer kazanmayı özellikle 2020 yılının son aylarında Bitcoin için yaşanan kurumsal alımlar sayesinde yaşandığı ve bu kurumsallaşma ile zenginleştiği uzmanların görüşleri arasında yer aldı. Bitcoin’e değer kazandıran bu kurumsal alımlar arasında Anthony Scaramucci’s Skybridge Capital ve Guggenheim kurumsal şirketleri dikkat çekti.

Bitcoin %300 Kazandırdı

Kripto para piyasaları arasındaki hacmi daha da artarak devam eden Bitcoin, genişleyen hacmiyle orantılı olarak rekor kırdı. Doların kaybettirdiği dönemde yüzde 300’lük bir değer kazanarak 30 bin dolar seviyesini gören Bitcoin gelişmesine devam ederek toplam piyasa hacmini 550 milyon dolar seviyesine çekerek ayrı bir rekora daha imza attı. 1 yıl içinde kazandığı yüzde 300 oranındaki prim Bitcoin yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!