1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Bitcoin şifresini unutunca 54 milyon euroluk serveti uçtu

Bitcoin şifresini unutunca 54 milyon euroluk serveti uçtu

İrlandalı bir uyuşturucu satıcısı erişim kodlarının çöpe gönderilmesi sonucu 360 milyon euro değerindeki Bitcoin servetine erişimini kaybetti.

Bitcoin şifresini unutunca 54 milyon euroluk serveti uçtu

49 yaşındaki CliftonCollins içinde 6 bin Bitcoin bulunan dijital cüzdanlarının özel anahtarlarını bir A4 kağıda yazmış, bu kağıdı da 2017’nin başlarında olta çantasına saklamıştı. Aslen Dublinli olan Collins aynı yıl içinde tutuklandı ve esrar ilgili suçlardan dolayı 5 yıl hapis yattı. Bunun ardından Collins’in ev sahibi evdeki eşyaların çoğunu atarak Galway ilçesindeki bir katı atık depolama alanına gönderdi.

Bitcoin şifresini unutmak 54 milyon euroluk servete mal oldu

Hikayeyi ilk kez haberleştiren Irish Times’a göre çöplükte çalışan işçiler köşeye atılmış bir olta takımı gördüklerini hatırlıyor. Ne var ki alandaki atıklar Çin ve Almanya’daki çöp fırınlarına gönderiliyor. Mevcut döviz kurlarına göre Collins’in serveti 54 milyon euro (yaklaşık 360 milyon TL) değerinde. Birbirinden farklı 12 çevrimiçi hesaba dağıtılan Bitcoin servetinin 2011’in sonları ve 2012’nin başlarında esrar yetiştirmekten elde edilen nakit parayla edinildiği iddia ediliyor.

Özel anahtarları olmadan kripto paraya erişmenin yolu yok

İrlanda Suç Varlıkları Bürosu Bitcoin cüzdanları izliyor fakat Collins’in özel anahtarları olmadan kripto paraya erişmenin yolu yok. Özel anahtarlar kasıtlı olarak hatırlanması zor şekilde tasarlanmış bir dizi harf ve rakamdan oluşur. Alfasayısal kod bir Bitcoin cüzdanına erişmenin tek yoludur ve bu kod olmadan kripto parayı harcamak veya başka bir yere aktarmak imkansızdır. Adli bilişim şirketi Chainalysis’in 2017’de yaptığı çalışma, var olan toplam Bitcoinlerin yüzde 20’sinin, yani neredeyse 4 milyon Bitcoin’in sonsuza dek kaybolduğunu hesaplamıştı.

Collins’in kayıp serveti kaybolan en büyük servet de değil. 2013’te Gallerli bilişim teknolojisi uzmanı James Howells içerisinde 7 bin 500 Bitcoin bulunan bir bilgisayar hard diskini yanlışlıkla çöpe attığı için manşetlere çıkmıştı.

Yorum Yap

Yorum Yap