Bitcoin Yatırımcıları Birikime Odaklanmış Durumda

Bitcoin Yatırımcıları Birikime Odaklanmış Durumda
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında, Ağustos 2018’den bu yana kripto para borsalarından çekilen BTC miktarı en düşük seviyede kaldı. Ağustos 2018’de 2,5 milyon seviyesinde Bitcoin çekilmişti, bu tarihler arasında çekilen Bitcoin miktarı ise 2,355 milyon seviyesinde kaldı.

Aradaki 145 bin Bitcoin’in fiyatı birim başına 16 bin 200 dolar olarak hesaplandığında, tutar 2,35 milyar dolar seviyesinde çıkıyor. 15 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında, Bitcoin madencileri yaklaşık değeri toplam 437,4 milyon dolar seviyesine denk gelen 27 bin Bitcoin üretti. Öte yandan madenciler, 11 Mayıs tarihindeki blok ödülü yarılanması (halving) işleminden bu yana 900 Bitcoin üretiyor. Bitcoin piyasasında gözlemlenen bu agresif birikim yönelimi, yatırımcıların yarılanma sonrasında yükseliş eğilimi beklediğine işaret ediyor.

2024’e Kadar Günde 900 Bitcoin Çıkarılacak

21 milyon seviyesindeki sabit Bitcoin arzına ulaşılana kadar, her dört senede bir blok ödül yarılanması gerçekleştiriliyor. Her blok ödülünün yarılanmasından sonra, günlük madenciliği yapabilecek BTC sayısı ise yarı yarıya azalmaktadır. Bu hesapla birlikte, 2020 yılının Mayıs ayındaki yarılanmadan önce günde yaklaşık 1800 Bitcoin’in çıkarıldığı anlamı ortaya çıkıyor. Her dört senede bir gerçekleşen yarılanmaların 2024 ayağında kadar, günde 900 Bitocin çıkarılacak.

BTC Rezervlerinin Düşmesi Boğaları İşaret Ediyor

Borsalardaki mevcut Bitcoin miktarında, önemli ölçüde azalma gözlemleniyor. Çünkü borsalardan çekilen BTC miktarının yanı sıra, her gün daha az Bitcoin üretiliyor. Bu da piyasalardaki mevcut Bitcoin sayısında önemli bir azalma olduğunu gösteriyor.

Eğer Bitcoin’e olan talepteki artış devam ederse, arzda gözlemlenen düşüş Bitcoin değerinin artmasına neden olur. Yani, mevcut durumda önemli ölçüde azalan Bitcoin miktarını, kripto para piyasası kullanıcıları daha fazla almak istedikçe BTC’nin de değeri artacaktır. Bu nedenle, birçok yatırımcı BTC fiyatlarının orta vadede uzun süreli bir yükseliş hareketi göstermesini bekliyor olabilir. Bunun gerçekleşmesi durumunda, Bitcoin 2017 yılındaki zirvesini zorlayabilir.

BTC Hash Oranında Toparlanma Sinyalleri Mesajları

2021’in yaklaşmasıyla birlikte, Bitcoin blockhain networkunda bulunan hash oranının artışı da fiyat için bir başka potansiyel katalizör olarak ele alınıyor. Blockhain web sitesiden alınan verilere göre BTC hash oranı, 2011 yılından bu yana en büyük düşüş zorluk ayarlanmasının ardından son haftalarda toparlanma mesajları verdi.

BTC’nin 7 günlük ortalama hashrate’i 3 Kasım – 15 Kasım arasında saniyede 106 milyon terahash (TH/s) seviyesinden, 126 milyon TH/s seviyesine dönüş gösterdi.

Bu kadar hızlı toparlanan BTC hash oranı piyasada iyimser bir durum olarak ele alınıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!