Bitcoin’de Arz ve Likidite Krizi Başladı

Bitcoin'de Arz ve Likidite Krizi Başladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lider kripto para birimi Bitcoin geçen hafta yükselişleri ile tüm kripto para piyasasını hareketlendirdi. Beklentinin de üzerine çıkarak 24 bin dolar seviyesini aşan Bitcoin, geçen hafta yaşadığı bu yükselişin ardından bu hafta ise durgunlaştı. Bitcoin’in bu hafta yukarı yönlü hareketlilik göstermemesi hatta ufak oranda değer kaybı yaşaması rallinin devamını bekleyen yatırımcıları endişelendirmeye başladı. Bitcoin yatırımcılarının boğa koşununun devamını beklediği bu süreçte kripto para uzmanları ise Bitcoin’in arz ve likidite krizi yaşadığını belirtiyor.

Bitcoin’in fiyatında son 24 saat içinde görülen ufak gerilemenin ardından Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft da Bitcoin’de arz ve likidite problemi yaşandığını belirterek konu hakkındaki analizlerini paylaştı. Ünlü CTO’nun bu krizi bullish olarak yorumlaması ise dikkat çekti.

Rafael Schultze-Kraft: Arz ve Likidite Sorunu Bullish Göstergeler

Glasnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft Bitcoin piyasasında arz ve likidite sorunu yaşandığını belirterek bunun kripto para için oldukça bullish bir gösterge olduğunu belirtti. Bitcoin hakkındaki görüşlerini desteklemek için borsalarda bulunan Bitcoin miktarlarını inceleyen Schultze-Kraft ilk olarak alım satım gibi işlemler yapmayan birikim yapan adres sayısını değerlendirdi. Birikim adres sayısının 2.7 milyon BTC ettiğini belirten ünlü CTO, bu miktarın dolaşımdaki arzın %14.5’una denk geldiğini de söyledi. Schultze-Kraft Bitcoin’in bu miktarına dayanarak sınırlı arz ile ilgili şüphelerini de açıkladı.

Garyscale Çıkarılan Bitcoin’den Fazlasını Alıyor

Schultze-Kraft değerlendirmesinde kurumsal şirketlerin Bitcoin alımlarına da değinerek, örnek verdiği kurumsal şirketler üzerinden diğer kurumsal yatırımlar hakkında da yorum yapılabileceğini belirtti. Ünlü CTO kurumsal şirketlerle ilgili yaptığı değerlendirmede Grayscale üzerinden de bir örnek verdi. Schultze-Kraft son 6 ay içinde Grayscale’in Bitcoin fonuna 210 bin Bitcoin eklediğini belirterek aynı zaman içerisinde Bitcoin madencilerinin 185 bin Bitcoin çıkardıklarını belirtti. Grayscale şirketinin çıkarılan Bitcoin’den fazlasını almasına dikkat çeken Schultze-Kraft bunu arz krizine örnek olarak sundu. Borsalardaki Bitcoin arzının ocak ayından bu yana ciddi anlamda düştüğünü belirten ünlü CTO, Bitcoin’lerin uzun vadede saklanmak için soğuk cüzdanlara transfer edildiğini belirtti. Arz hakkında değerlendirmeleri ile görüşlerini güçlendiren Schultze-Kraft likidite krizine de değindi.

Schultze-Kraft: Bitcoin Arzının Yalnızca %12’si Likit

Bitcoin’in likidite krizi ile ilgili büyük bir kısmının likit olmayan varlıklar tarafından tutulduğunu belirten ünlü CTO, Bitcoin arzının yalnızca %12’sinin likit olduğunu belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!