Bitcoin’den Kim Sorumlu?

Bitcoin'den Kim Sorumlu?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin kripto para biriminin sorumlusu hakkında internet araştırmalara yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Özellikle son dönemde enflasyona karşı korunma amacıyla tercih edilen bir yatırım türü haline gelen Bitcoin, her geçen gün daha fazla kişinin ilgi alanına girmektedir. Bitcoin hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşmak isteyen kişiler de ilk olarak Bitcoin’in sorumlusu araştırmaları yapmaktadır. Yatırımcılarına yüklü miktarda kazançlar sağlayan Bitcoin’in arkasındaki teknolojinin detaylarını ve mucidini öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bitcoin’i Kim Yönetiyor?

Bitcoin’in yöneticisi tek bir kişi, kurum, ülke veya merkez değildir. Bitcoin, blok zincir alt yapısını kullanan bir kripto para birimi olduğu için tamamen merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir. Bitcoin sahibi olmak için tabiî ki bir takım hesap cüzdanlarının açılması gerekmektedir.  Ancak bu sistemin en azından temel anlamda herhangi bir şirket veya kuruluş tarafından yönetilmediği bilinmelidir. Kısaca Bitcoin’in yönetim merkezi ve örgüt yapısı yoktur.

Bitcoin en basit tabiriyle bir yazılım protokolüdür. Bunun nedeni Satoshi Nakamoto adı verilen ve Bitcoin’in yaratıcısı olan kişinin 2009 yılında bu sistemi uygulamaya geçirmeleridir. Bunun yanı sıra Bitcoin’in işlevleri üzerinde etkili olan gruplar mevcuttur. Fakat bunların içinde Bitcoin’i kapsayarak veya benimseyerek konuşacak yetkili bir kurum yoktur. Dolayısıyla bu gruplar, Bitcoin hakkında sadece fikir ve önerileri konuşabilirler. Söz konusu gruplara ilk örnek olarak Bitcoin geliştiricileri gösterilebilir.

Bitcoin’i Kim Çıkardı?

Bitcoin’in mucidi, Satoshi Nakamoto adı verilen ve gerçek adının ne olduğu bilinmeyen bir kişidir. Bu kişi, Bitcoin’i 2009 yılında başlatmıştır. Bitcoin’in ilk sürümünün bu tarihte yayımlandığından beri yazılımın orijinal kodu, konsensus ve programcılar tarafından yeniden yazılıp güncellenmektedir. Bir başka deyişle Bitcoin programcıları ve geliştiricileri, yazılımı güncelleyerek ana mantığını bozmadan daha da kullanılabilir ve teknolojik hale getirmektedir. Bunun yanı sıra Bitcoin geliştiricileri, protokolde hangi güncellemeleri yapacaklarını seçebilir ve geliştirme yolları üzerinde de çalışabilirler. Bu kişiler ağın çalıştığı yazılımı koruyan grupların başında gelmektedir.

Bitcoin Madencileri Nedir?

Bitcoin kripto para birimi madencileri de blok zincir ağında etkili olan bir diğer gruptur. Madenciler, adından da anlaşılacağı üzere dijital madencilik işlemi yaparak Bitcoin üretebilen gruptur. Bu gruplar genellikle bireysel Bitcoin kullanıcıları veya kurumsal şirketlerdir. Sahip oldukları donanımlar sayesinde Bitcoin yazılımını destekleyerek Bitcoin üretimi yapabilirler. Fakat madenciler Bitcoin protokolünde geliştiriciler gibi radikal değişiklik yapamazlar ve üretim dışında hiçbir etkide bulunamazlar.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Bitcoin kripto para birimi güvenilir blok zincir alt yapısını benimsemektedir. Tamamen merkeziyetsiz olan bu teknolojinin arkasında herhangi bir merkezi otorite, devlet, kurum veya kişiler bulunmamaktadır. Bitcoin’i güvenilir yapan en önemli unsurlardan biri de dağıtık yapıya sahip olmasıdır. Bu yüzden Bitcoin ağına internet üzerinden erişim sağlayan bütün kullanıcılar ve bilgisayarları merkez gibidir. Dolayısıyla Bitcoin’in sorumlusu yoktur ve ağ üzerinde bütün bilgisayarlar merkez konumundadır.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!