BitTorrent Nedir?

BitTorrent Nedir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BitTorrent protokolü dosyaların farklı bilgisayarlardan indirme ve yükleme işlemlerine izin veren bir protokoldür. Merkezi olmayan ağlar için yol gösteren bir sistem olarak bilinir. Protokolün en yaygın torrenti olmuştur. BitTorrent, film ve müzik gibi telif içeren içerikleri kanun dışı paylaşmak için tercih edilir. Aylık 170 milyon aktif kullanıcıya sahip olan protokolün belirlenen bu rakamı, günlük internet trafiğinin %40 oranına tekabül eder.

BitTorrent Token’ın Amaçları Nelerdir?

BitTorrent Token amacı kullanıcılara yönelik şekillenir. BitTorrent Token ile BitTorrent kullanıcılarına, BTT karşılığında indirilmiş dosyaların bir süre daha erişimde tutulması sağlanır. Erişimde tutulma işlemi ile dosyalar paylaşımdan kaldırılmadan önce bir süre diğer kullanıcıların erişimine sunulmaya devam eder.

“Seeding” denilen bu işlem için BitTorrent, dosyayı paylaşan kişilere BitTorrent Token ile ödeme yapan kullanıcılar için BitTorrent Speed hizmeti sunmayı hedefler. Bu kullanıcılar daha hızlı dosya indirme hakkına sahip olur. Dosya paylaşımı yapanlar da yapılan ödemelerden bu sayede faydalanır.

BitTorrent protokolünün en büyük dezavantajı, dosya indiren kişilerin seed yapmayı bırakmasıydı. Tron,yeni uygulama sayesinde kullanıcıların seed yapmaya tekrar başlamasını bekler. BitTorrent Token işlemleri herhangi bir dolandırıcılık durumuna düşmemek için işlemlerini onay vererek halletmeyi amaçlar.

Torrent İçin Kullanılan Terimler Nelerdir?

İndirme protokolü için terimler bazen kullanıcılar tarafından anlaşılmayabilir. Bazı torrent terimleri ve ne anlama geldiği aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Seed: Protokol için kaynak anlamına gelir ve dosyaya sahip olup paylaşan kişilere de seeder adı verilir.
  • Leech: Protokolde dosya indiren anlamına gelir ve dosya paylaşımına gönüllü olmayan kişilere denir.
  • Peer: Dosya içinde veri transferini yapan kişiye denir. Seed ve Leech kavramlarının tümüdür.
  • Reseed: Daha önce indirilmiş olan dosyanın tekrar indirilmesi işlemine verilen addır. Bu işlem Hash kontrolü ile gerçekleşir.
  • Hash: Aktarımı yapılan dosyanın orjinali ile karşılaştırılması işlemine denir.
  • Tracker: Torrent bağlantısının yapıldığı bir sunucu görevi görür.
  • DHT: Tracker’dan bağımsız olarak kaynak bulma görevini üstlenir.
  • Ratio: Torrent’ten indirilen dosyaların indirme işleminin dosya gönderme işlemine oranı olarak bilinir.
  • Hit&run: Dosya çekme işleminden sonra dosyanın paylaşımdan kaldırma işlemini yapan kişiye verilen isimdir.

Torrent Protokolünü Diğer Protokollerden Ayıran Fark Nedir?

Torrent’in farkı diğer indirme protokollerine göre yapılan indirme işlemi hızının dosyayı çeken ve dosyanın indirilme sayısı gibi etkenlerin etkiliyor olmasıdır. Peers sayısının artması ile dosya çekme hızı artmış olur. BitTorrent’in tercih edilmesi bu hız sayesinde gerçekleşir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!