Borsa İstanbul Tarihi Rekora Ulaştı

Borsa İstanbul Tarihi Rekora Ulaştı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz haftadan itibaren artışına devam eden Borsa İstanbul güçlü performansı ile tarihi rekora ulaştı. 2,5 milyar TL’ye ulaşan faaliyet gelirleri dikkat çekerken,  yüzde 43 artış gösteren net karı ise 1,4 milyon TL’yi geride bıraktı. Ulaşılan bu düzey ile Borsa İstanbul tarihindeki en yüksek düzeye, rekor bir seviye ile ulaştı. Geçtiğimiz yılın solo karı ile karşılaştırıldığında yüzde 127 değerinde beklenmedik bir artış dikkat çekiyor. Paylaşılan verileri değerlendiren Borsa İstanbul A.Ş Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, 2020 yılının zorluklarında başarı ile geride bırakıldığı bir yıl olduğunu vurgularken, hedeflere ulaşıldığını ve işlem hacimlerinin arttırılarak en yüksek endeks değerine ulaşıldığını söyledi.

Bireysel Yatırımcıyı Koruyacak Önlemler Alındı

“Dayanıklılık Testi” olarak değerlendirilen 2020 yılında iş sürekliliğini sağlamak adına yeni önlemler aldıklarını belirten Atilla, bireysel yatırımcıları koruyacak önlemlerin alındığını ifade etti. Alınan önlemler ile Borsa İstanbul yatırımcılarının sayısının yüzde 64’lük bir artış ile 2 milyon yatırımcı sayısına ulaştığına açıklamalarında yer verdi. Sosyal medyanın yatırımcıların bilinçlendirilmesi ve tanıtıcı içeriklerin paylaşılması gibi alanlarda etkili olarak kullanıldığına dikkat çekti. Yatırımcı sayısının artması üzerine 2020 yılında işlem hacimleri de rekor seviyede artış gösterdi. Günlük işlem hacim rekoru 64,1 milyar, kıymetli madenlerde ise 4,2 milyar TL günlük işlem hacmine ulaştığını söyledi. Borçlanma araçları piyasasında oluşan 165,3 milyar TL’lik repo rekorunu da değerlendiren Atilla, sermaye piyasalarının önemli bir fırsat aracı haline geldiğine dikkat çekti.

Türev Ürünler İşleme Açıldı

2020 yılında artan yatırımcı ve iş hacimlerinin yanında Borsa İstanbul içinde yapılan yeniliklerde dikkat çekiyor. Yurt dışı piyasalarında uyumu kolaylaştırmak için türev piyasalarda akşam seansı uygulaması işlemine, kur riskini yönetmek için ise esnek vadeli türev ürünleri işleme başladı. Swap işlemlerin kapsamı genişletildi. Fiyat dalgalanmalarının önüne geçilebilmesi için yeni Pazar yapılanması ve pazarlar arası geçiş kriterlerin de değişikliğe gidildi. Bütün yenilikler arasında finansal okuryazarlığın geliştirilmesi ve sürdürülebilir farkındalığın arttırılmasını sağlayan “Gelecekte Var Olmak” temalı sürdürülebilirlik rehberi çalışması dikkat çekti. Bilinçli yatırım farkındalığını amaçlayan proje ile tanıtıcı videolar paylaşıldı.

Mehmet Hakan Atilla: 2021 İçin Tüm Ön Hazırlıkları Yapmış Bulunuyoruz

2020 yılı için açıklanan verilerin değerlendirilmesi ardından 2021 yılı için bilgi veren Atilla, 2020 yılını büyük başarı ile kapattıklarını ve 2021 yılına başarılı bir giriş yaptıklarını vurgularken, yeni yılda işlem hacimlerinin yanında halka arz alanlarında da rekorların görülebileceğini belirtti. Pandeminin yarattığı riskin azalması ile tüm ön hazırlıların yapılmış olduğunu vurguladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!