Borsada Açığa Satış Ne Demek?

Borsada Açığa Satış Ne Demek?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açığa satış hisse senedi üzerinde uygulanır ve sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışa ilişkin emrin verilmesini idade eder. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi şeklinde tanımı yapılabilir. Borsada açığa satış yaptığınız zaman aslında sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarını satmış ya da satış için emrini vermiş olursunuz. Açığa satış işlemini hem borsada hem de forex piyasalarında yapmanız mümkündür. Bir hisse senedini açığa sattığınız zaman aslında sahip olmadığınız ama siz sattıktan sonra fiyatının düşmesini beklediğiniz hisse senedini satmış olursunuz. Yani işlem fiyat düşmeden gerçekleşmiş olur. Fiyat düştüğünde aynı hisse senedi daha ucuz geri alınabilir. Bu şekilde aradaki fiyat farkından kar elde etmek mümkün olur.

Borsada Açığa Satış İşleminden Kar Elde Edilir Mi?

Açığa satıştan kar elde etmek mümkündür. Çoğu yatırımcının ilk tercihi açığa satıştır. Bu işlemin bu kadar popüler olmasındaki neden, işlemden kar elde etmenin kolay olmasından kaynaklanmaktadır. İlk olarak borsada açığa satış işleminden kar elde isterseniz mutlaka iyi borsa bilgisine sahip olmanız gerekir. Borsa bilgisi sayesinde ne zaman kar elde edebileceğinizi tahmin edebilir hale gelirsiniz. Fiyatların dalga yönünü bilmeniz halinde, borsada açığa düşüş işlemleri ile birlikte meydana gelen düşüşlerden yüksek oranda gelir elde etme imkanınız olur. Borsada açığa satış işleminin bu kadar tercih edilmesinin nedeni budur.

Borsada Açığa Satış İşleminden Nasıl Kar Elde Edilir?

Açığa satıştan kar elde etmenin yoluna geçmeden önce bu işlemin yüksek oranda risk barındırdığını bilmeniz gerekiyor. Eğer borsa hakkında doğru bilgi birikiminiz olduğunu biliyorsanız bu şekilde borsada açığa satış işlemi ile yüksek oranda kar elde etmek mümkün olur. Satış işleminden kar elde etmek isteyen kişilerin hisse senetlerinin takibini yapması önemlidir. İlk zamanda yüksek fiyatlar ile açığa çıkan hisseler zamanla değer kayıp eder. Düşüş dikkatle takip edilmelidir. Bu şekilde hisse senetlerini düşük fiyattan satın almanız mümkün olur. Arada oluşan farka kar payı adı verilmektedir. Hisse senetleri yükseldiği zaman satışa koyabilirsiniz. Bu şekilde ciddi anlamda kar elde edebilirsiniz. Risk her ne kadar yüksek olsa da kazancın da yüksek olduğunu bilmekte fayda var.

Neden Borsada Açığa Satış İşlemi Yapılır?

Açığa satış işleminin yapılma nedeni değersiz hisselerin elden çıkarılmak istenmesinden kaynaklanmaktadır. Değer kaybetme riski olan hisseler insanlar tarafından tercih edilmez. Kar elde etmek mümkün olmadığı gibi bir de zarar getirme olasılıkları vardır. Bu nedenle zarar edecek olan hisseleriniz varsa borsada onları açığa satışa çıkarabilirsiniz. Satarak elinizden atar ve zarar etme potansiyelinizi de ortadan kaldırırsınız. Emin olduktan sonra satışı gerçekleştirmenizde fayda var.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!