Borsada Varant Ne Demek?

Borsada Varant Ne Demek?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Varant yatırımcıya dayanak varlığı önceden belirlenmiş ve menkul kıymetler niteliğinde olan sermaye araçları olarak bilinmektedir. Varant için menkul kıymet haline gelen opsiyonlar tanımı da yapılmaktadır. Hisse yani pay varantları ile birlikte enstrüman çeşitliliği artırılmış olur. Bütün piyasa koşullarına göre ve geniş zamanlı yatırım ihtiyaçlarının karşılanması adına geniş varlık yelpazesi yaratılmış olur. Sentetik ürünlerin işlem gördüğü bir piyasadır varant piyasası. Önemli risk yönetimi gerektirmektedir. Spekülatif kazançlar elde etmek mümkün olduğu için, bu enstrümanlar yatırımcıların risk iştahını kabartır. Arbitraj koşulları da piyasa insanların varantlara olan ilgisini artırmaktadır. Hisse varantlarına yatırım yapılması halinde yatırımcı pek çok avantajdan faydalanabilir. Bu piyasaya yatırım yapmak isteyen kişilerin  ciddi piyasa bilgisi sahibi olması gerekir.

Hisse Varantları Nelerdir?

Hisse varantları genel olarak Borsa İstanbul BİST 30 endeksinendedir. Kaldıraçlı ve vadeli işlem imkanı sunarlar. Belli bir vade içinde ya da sonunda, belli bir miktarda, kullanım fiyatının üzerinden hem alım hem de satım hakkı tanıyan bir enstrüman olması ile bilinir. Varantlar sayesinde yatırımcıların alma ve satma hakkı olur. Bununla birlikte herhangi bir sorumluluk olmaz. Varant yatırımcısı ihraççının karşı taraf riskini taşımaktadır. Sonunda yükümlülüklerin karşılanması konusunda ihraççılar sorumlu tutulmaktadır. Hisse varantları tıpkı diğer Varantlarda olduğu gibi müzayede yöntemi ile işlem görürler. Varantlarda takas hisse piyasasında olduğu gibi T+1 kabul edilir.

HHisse Varantlarının Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Hisse varantları avantaj ve dezavantajları konusunda detaylı bir araştırma yaptıktan sonra yatırım yapmaya karar verin. Risk yönetimi, spekülatif kazanç ve arbitraj gibi olanaklar sağlaması avantajlar arasında yer alır. Ayrıca çift yönlü işlem, düşük işlem komisyonu, yüksek likidite, limitli zarar limitsiz kar gibi avantajlar da bulunuyor.

Bunların yanı sıra, bazı yatırımcılar varantların dezavantajları olduğunu düşünüyor. Bunlardan ilki kaldıraç sistemidir. Her kaldıraçlı enstrümanda olduğu gibi kaldıraç sistemi bir yandan yüksek kar sağlarken diğer yandan riskin büyümesine neden olur. Hisse varantlarında bu risk yüksektir. Ayrıca değer dezavantajı da bulunuyor. Vade sonu geldikçe varantın değer kayıp ettiği bilinmektedir. Kısa vade içinde fiyat hareketlerinin beklenti yönünde gelişmeme ihtimali de bulunuyor.

Hisse Varantları ile İşlem Nasıl Yapılır?

Hisse varantları ile işlem Borsa İstanbul Pay Piyasası Varant Pazarı’nda yaşanmaktadır. Bütün varant ürünlerinde olduğu gibi işlemler saat 10:00 ile 13:00 ve 14:00 ile 18:00 saatleri arasında gerçekleşebilir. Eğer banka ya da finans kurumlarında varant hesabınız yoksa, nüfus bilgilerinizi beyan ettikten sonra yatırım hesabı açabilirsiniz. Varant ile işlem yapmak için sözleşme imzalamanız ve risk bildirim formunu doldurmanız gerekir. Bu şekilde varant işlemi yapılmasına yönelik prosedür kısa süre içinde tamamlanmış olur.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!