BTC, ETH ve DeFi Yasa Dışı Mı Oluyor?

BTC, ETH ve DeFi Yasa Dışı Mı Oluyor?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Kongresi yeni bir yasa tasarısı ile kripto para piyasalarında telaşa neden oldu. Stablecoin ile ilgili olan düzenleme pek çok kripto parayı yasadışı statüsüne koyabilir! Kripto paraların merkeziyetsiz yapısına da ters düşen yasa tasarısı ile düzensizliklerin önüne geçilmesinin hedeflendiği açıklansa da piyasalar yaşanan gelişmeden hoşnutsuz.

Tasarıda Steblecoinler ve İhraç Edenler İçin Katı Önlemler Bulunuyor

ABD Milletvekilleri Rashida Tlaib ve Jesus Garcia ile birlikte Finansal Teknoloji Özel Kuvvetler Başkanı Stephen Lynch tarafından sunulan Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) Act isimli tasarı, pek çok katı düzenleme öngörüyor. Piyasayı istikrarsızlaştıracağı şeklinde eleştiri oklarının hedefi haline gelen yasa tasarısı, düzenleyiciler tarafından tüketicileri, ortaya çıkan ödeme araçlarından kaynaklanan risklere karşı koruma amacını taşıdığı iddiasını taşıyor.

Tasarının 1 yıldan uzun bir süredir görüşüldüğü iddia edilirken, Tether ve Libra gibi kripto paraların risklerinden bahsediliyor. Yasa tasarısını hazırlayanlar arasında bulunan Rashida Tlaib, “Bu yasa, kripto sektöründeki suçluların ve düzensizliklerin önüne geçecek.” ifadeleri ile tasarının hedeflediklerini açıkladı.

Tasarı ile ABD Otoritesi Kabul Mü Ettirilecek?

Kripto paraların merkeziyetsiz yapısına ciddi tehdit olarak değerlendirilen yasa tasarısında bazı maddeler, kripto paraların özgür ruhuna pranga vuracak izlenimi uyandırıyor. Özellikle ABD Doları cinsinden desteklenen stablecoin’ler için getirilmesi planlanan Federal Rezerv tutma zorunluluğu, bir yandan ABD Doları için koruma getirilme telaşı olarak da değerlendiriliyor. Yasa tasarısının geçmesi halinde stablecoin piyasasında şu düzenlemeler hayata geçecek:

  • Stablecoin ihraççıları bankacılık tüzüğü elde edecek.
  • Stablecoin hizmet sağlayıcıları banka düzenlemelerini takip edecek.
  • Stablecoin çıkaranlar piyasaya sürmeden önceki 6 ayda, Federal Rezerv ve diğer bankacılık kurumlarından onay alacak.
  • Stablecoin’ler ABD doları ile desteklediğini gösterir Federal Mevduat Sigorta Şirketi’nden sigorta alacak ya da Federal Rezerv tutacak.

BTC ve ETH Yasa Tasarısından Etkilenecek Mi?

Stablecoin piyasasını ilgilendiren bu yasa tasarısı, kripto para sektöründe ciddi endişeye yol açtı. Yasanın senatodan geçmesi halinde Etheruem ve DeFi tokenlerinin etkilenebileceği konuşuluyor. Uzman Adam Cochran ise tasarıyı değerlendirirken, “Stablecoin’leri keserseniz piyasalar kanar. ABD’deki kurumsal ticaret sermayesinin önemli bir kısmının stablecoin’lerle işlem gördüğünden bahsetmiyorum bile. Umarım bu yasa tasarısı onaylanmaz.” ifadeleri ile tasarının; BTC, ETH ve DeFi protokollerini doğrudan hedef almadığını fakat dolaylı olarak ciddi zararlar verebileceğini ifade etti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!