Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA) Nedir?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cardano, akıllı kontratlar için açık kaynak kodlu blokzinciri platformudur. ADA ise Cardano platformunun kripto para birimidir. Cardano platformunun ADA isimli para birimi, 19. yy’da yaşamış matematikçi ve ilk bilgisayar programcısı sayılan Ada Lovelace’nin adından alıntıdır. ADA kripto para borsası üzerinden alınıp satılabilir.

Cardano Nasıl Çalışır?

Cardano çalışması hakkında bilgiler şöyledir:

  • BTC tarafından tercih edilen iş kanıtlı sisteme bir alternatif olarak Cardano, Ouroboros Proof of Stake diğer bir ifade ile hisse kanıtı mekanizması üzerinden çalışır.
  • Bu mekanizma üzerinde ise zaman dilimleri devre olarak adlandırılan parçalara ayrılır.
  • Cardano blokzinciri blokları yaratmak ve doğrulamak için seçilen bir slot lider tarafından yönetilir.
  • Çalışma sisteminde bir slot, bir devre içinde blokların %50’sini yaratmazsa, sıra bir sonraki slot liderine geçer.
  • Bloklardaki işlemler ise slot lideri tarafından üretilerek, paylara bağlı girdileri onaylama işlemi ardından güvenlik katmanı mimarisi ile buluşurlar.
  • Bu adımlar kapsamında kullanıcılara ait işlemler platform içinde devam eder.

Cardano (ADA) Nasıl Alınır?

Cardano almak için internet üzerinden kripto para borsalarına erişim sağlanarak, kullanıcı hesabi açılması gerekir. Bu kapsamda internetten kripto para borsalarının platformlarına giriş yapılıp, lisans belgesini açıkça paylaşanlar üzerinden hesap açmak uygun olacaktır.

Platformların ana sayfalarında yer alan ‘’kayıt ol’’ sekmesine girilip açılan tablo üzerine iletişim ve kimlik bilgileri yazılarak onay verilir. Bu kapsamda açılan hesaba ise ‘’para yatır’’ sekmesinden, banka hesabı aracılığı ile para aktarımı yapılıp, ‘’kripto para satın al’’ sekmesine girilmelidir. Yeni ekranda sıralana kripto para cinsleri arasından ADA seçilip, ‘’satın alma emri ver’’ kutucuğuna tıklanır. Bu adımlar sonunda kripto para miktarı cüzdanda görüntülenir.

Cardano Nasıl Saklanır?

Cardano saklamak için masaüstü veya donanım kripto para cüzdanlarına transfer yapılır. Bu kapsamda internet üzerinden ADA uyumlu masaüstü kripto para cüzdanı çeşitleri rahatlıkla bilgisayara indirilir. İkinci yöntemde ise e-ticaret mağazalarından edinilen kripto para donanım cüzdanlarına ADA transferi yapılır. Her iki işlem içinde kripto para borsası hesap bakiyesi alanından ‘’ para gönder’’ sekmesine girilip, donanım veya masaüstü cüzdana ADA aktarılır. Bu kapsamda masaüstü cüzdanlarda özel anahtar kod ve donanım cüzdanlarda ise özel ekstra PIN kod altında Cardano (ADA) saklamak mümkün hale gelir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!