Casus akıllı robot süpürgelere dikkat

Casus akıllı robot süpürgelere dikkat
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok ülkede giderek yaygınlaşan akıllı robot süpürge yazılımlarının evdeki sesleri kaydetmek için kullanılabileceği açıklandı.

Amerikalı bir grup araştırmacı, akıllı robot süpürge yazılımlarına sızarak birçok ülkede gitgide yaygınlaşan bu akıllı cihazların evdeki sesleri kaydetmek için kullanılabileceğine dair kanıtlar ortaya koydu.

Akıllı robot süpürgelerdeki teknoloji ses dinlemesine dönüşebilir

Akıllı robot süpürgelerde kullanılan teknolojide, süpürge tarafından yansıtılan lazer ışınları sayesinde eşyalara çarpmadan doğru yönü buluyor ve alan hesabını yapabiliyor..

Sinyal işleme ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak normalde mikrofonları olmayan bu robotları birer kayıt cihazına dönüştürmeyi başaran araştırmacılar, ışık algılaması ve uzaklık ölçme teknolojisi kullanan bütün elektronik cihazların, bu yöntemle kolaylıkla kötüye kullanılabileceğini söylediler.

Akıllı Robot süpürge evdeki mahrem bilgileri dinleyip aktaracak mı

Yapılan çalışma ile, hiçbir art niyet taşımadan düşünmeden evimize getirdiğimiz bu akıllı cihazlarda mikrofon olmamasına rağmen navigasyon için kullandığı sistem üzerinden dinleme ve bilgi sızdırma gibi kötü bir amaca uygun hale getirebileceği ortaya çıktı.

Buna göre evlere yardımcı olarak alınan akıllı robot süpürgeler evdeki konuşmaları dinlemek ve bu bilgileri reklam verenlere satılması pekala mümkün görünüyor

Akıllı Casus Robot süpürge ile evin gelir seviyesi ve genişliği ortaya çıkacak

Akıllı Robot süpürge için kullanılan teknolojide, sinyalin gidişiyle dönüşü arasındaki zaman farkı temel alınarak uzaklık ölçülüyor. Uzmanlar, akıllı robot süpürgelerin odalar için oluşturduğu haritaların çoğunlukla bulut sistemlerinde depolandığını ve bu bilgilerin gizlilik ihlallerine açık olduğunu söylüyorlar.

Bazı uzmanlar reklam verenlerin, gelir seviyesine ilişkin bir gösterge olarak evin büyüklüğü ve yaşam tarzıyla ilgili ipuçları verebilecek diğer bilgilere erişebileceğine dikkat çekiyor.

Akıllı Robot süpürge ile evdeki sesler nasıl dinlenecek

Casus süpürge olarak kullanılabilecek durumda olan akıllı robot süpürgelerde ses dalgaları nesneleri titreştiriyor. Bu titreşimler nesneden yansıyan ışıkta hafif değişime sebep oluyor. 1940’lı yıllardan bu yana casuslukta kullanılan lazer mikrofonlar bu varyasyonları tekrar ses dalgalarına dönüştürüyor. Lazer mikrofonlarında lazer ışınının cam gibi çok düzeylere yansıtılması gerekiyor.

Akıllı Robot süpürgede ise cihaz, lazerle odayı tarıyor ve düzensiz şekil ve yoğunluktaki nesnelerden geri yansıyan ışınları algılayıp hacim ve uzunluk hesabı yapabiliyor.

Akıllı robot süpürgeleri casus süpürge olarak kullanmak mümkün mü

Bu soruya kesinlikle evet dememiz mümkün değil. Çünkü Akıllı robot süpürgelerdeki sensörün algıladığı sinyaller ses dalgalarını alabilmek için gerekli olan bilginin çok az bir bölümünü sağlayabiliyor. Bu yüzden robot süpürge sisteminin bir mikrofon gibi işlev görmesini sağlayıp oradan alınacak sinyali anlamlı ses sinyallerine kesin olarak dönüştürülebileceğine söylemek için şimdilik erken.

Araştırmacılara göre robot süpürge ev casusu olarak kullanılabilir

Ne var ki araştırmacılar lazer ışınının pozisyonunu kontrol edebileceğini ve cihazın navigasyonuna müdahale etmeden algılanan veriyi Wi-Fi aracılığıyla dizüstü bilgisayarlarına aktarabileceklerini göstermek için yazılımına girmeyi başardıkları bir robot süpürgeyi iki ses kaynağıyla deneyler yaptılar. Bunlardan birinde bir kişinin tekrarladığı rakamlar bilgisayarın hoparlöründen odaya verildi, birinde de televizyondan gelen sesler kullanıldıktan sonra robot süpürgenin navigasyon sisteminin algıladığı, ses kaynağının yakınındaki nesnelerden yansıyan lazer sinyalleri kaydedildi. Bu sinyaller insan ve televizyon sesleri için tasarlanan derin öğrenme algoritmalarından geçirildi.

Akıllı Robot süpürgeler evdeki sesleri %90 oranında dinleyebilecek sisteme sahip

Ve sıkı durun..! Araştırmacıların tekrarladığı rakamları tam yüzde 90 doğrulukla bilen sistem televizyondan kaydedilen bir dakikalık ses dosyasında ise yüzde 90’ı geçen doğruluk oranı ile şaşırttı

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!