Christopher Lewis Ons Altın Hareketliliğini Değerlendirdi

Christopher Lewis Ons Altın Hareketliliğini Değerlendirdi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatlarında, küresel gelişmelere bağlı dalgalanmalar sürüyor. ABD teşvik paketleri, Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşı haberleri ons altın fiyatlarını tetikleyen başlıca faktörler olarak fiyatların aşağı yönlü seyretmesine yol açıyor. Sert değer kayıplarına uğrayan ons altın, tarihi zirvesinden 300 dolar daha gerileyerek psikolojik 1.800 dolar direnç seviyesinin de altına gerilemişti. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak çok güçlü olmasa da tekrar yükseliş hareketleri sergileyen ons altın, yatırımcıları hareketsiz bırakıyor. Bu sert düşüşlerle başlayan ons altındaki düşüş trendi ise yurtiçinde gram altına yansıyor. Ons altındaki düşüşlerden etkilenen gram altın da tarihi zirvesinden oldukça uzaklarda seyrediyor. Yaklaşık 100 TL değerinde bir değer kaybı ile rekor seviyesi 540 TL’nin altında bulunuyor. Gram altın da tıpkı ons altın gibi yaşanan gelişmeler ile birlikte hafif yükselmeli ve dalgalı hareketlerini sürdürüyor. Dolar/TL kurundan destek bularak ons kadar sert düşüşler yaşamayan ve 440 TL psikolojik direnç bölgesinin altını test eden gram altın fiyatları, 455 TL seviyesinde seyretmeye devam ediyor. Küresel ekonomilerdeki gelişmeler ile hareketliliğini sürdüren ons altın fiyatlarına ilişkin, FXEmpire yazarı Christopher Lewis değerlendirmelerde bulundu.

Lewis’e Göre Ciddi Bir Geri Dönüş Demek İçin Henüz Erken

Altın piyasalarının Salı günkü işlem seansı sırasında 200 günlük EMA’nın üstüne çıktığı için, gün emarelerini göstermeye başladığını dile getiren Lewis, bu seviyenin üzerinde olmamız ile bu piyasalara bir ilgi görebileceğimizi dile getiriyor. Lewis bu durumu, “Çünkü altın fiyatı son dönemlerde bir miktar geri çekilmeler yaşadı. Bu durumda, bu gibi ciddi geri dönüş hamlesi demek için biraz erken olabilir. Fakat çok açık bir şekilde piyasa ile ilgilenen birçok insanın görmeyi beklediğiniz bir bölgede hareket ettiğini ve işlem yaptığını vurgulamak gerekir.” sözleri ile dile açıkladı.

Lewis: “Altın Fiyatında Sıçrama Olursa Hiç Şaşırmam”

Christopher Lewis değerlendirmesinde; “Yalnızca 200 günlük EMA’ya sahip değiliz, aynı zamanda daha önce büyük bir kırılma yaşayan 1.800 dolar seviyesine de sahibiz. Bunun içerisinde fiyatlandırılan belli bir ‘piyasa hafızası’ olacaktır. Bu sebeple altın fiyatında sıçrama yaşanırsa hiç şaşırmam.” ifadelerine yer verdi. Lewis’e göre, daha da fazlası ABD doları ciddi bir baskı altında ve bu yüzden altının da yükselmesi söz konusu olabilir ve bu durumda, çok fazla sell-off olduğu gerçeğinden başka bir şey söz konusu olmasa da negatif taraf çok açık şekilde sınırlı görünüyor.

Lewis’in Değerlendirmeler Sonrası Güncel Altın Fiyatları

Christopher Lewis’e göre, altın fiyatlarında destek olarak sunulabilecek birden fazla seviye bulunuyor. Bu seviyelerden en azı 1.700 dolar seviyesi ve Lewis bu konuda temkinli davrandığını da dile getiriyor. Lewis’in açıklamaları sonrası ons altın ve yurtiçi altın fiyatları şöyle:

  • Gram altın alış 459,37 TL – satış 459,47 TL
  • Çeyrek altın alış 745,61 TL – satış 752,92 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.988,20 TL – satış 3.006,40 TL
  • 22 ayar bilezik alış 414,17 TL – satış 430,19 TL
  • Tam altın alış 2.931,74 TL – satış 2.989,65 TL
  • Ons altın alış 1.822 dolar – satış 1.823 dolar

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!