1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Çin’de Kuantum Şifrelemeli Telefon Görüşmesi

Çin’de Kuantum Şifrelemeli Telefon Görüşmesi

Çin’den kuantum bilişim alanında yeni hizmet geldi. Çin’de devlete bağlı telekomünikasyon şirketi China Telecom, kuantum şifrelemeli telefon görüşmesi hizmeti geliştirdi. Bu hizmet ile güvenlik ihtiyacı olan görüşmeler, kuantum yöntemi ile korunacak. Henüz pilot aşamada olduğu açıklanan yeni teknolojinin başarılı olması durumunda devlette mutlak güvenlik ihtiyacı olan alanlarda kullanımına başlanması planlanıyor.

Çin'de Kuantum Şifrelemeli Telefon Görüşmesi

Çin’de telefon görüşmelerinin üçüncü bir kişi tarafından dinlenmesine engel olmaya yönelik yeni bir teknoloji geliştirildi. Kuantum şifrelemeli telefon görüşmeleri için uygulama ve özel sim kart geliştirildi. Bu yeni uygulama ile telefon görüşmelerinde mutlak güvenlik sağlanması mümkün olacak. Şimdilik pilot aşamasında olan yeni teknoloji Çin’in büyük telekomünikasyon şirketlerinden China Telecom tarafından geliştirildi.

Kuantum Bilişimi Uygulaması Pilot Aşamada

Devlete bağlı telekomünikasyon şirketlerinden China Telecom tarafından geliştirilen ve henüz pilot aşamasında olduğu açıklanan yeni hizmet Çin’in 5G ve yapay zekanın yanı sıra kuantum bilişimi ile de yakında ilgilendiğini gösteriyor. Kullanıcıların en güvenli biçimde telefon görüşmesi yapmasını sağlayacak olan kuantum şifrelemeli telefon görüşmeleri için Çin’in Anhiu eyaletinin de pilot bölge seçildiği belirtildi. Şimdilik söz konusu eyalette özel sim kart ve mobil uygulama ile kuantum şifrelemeli telefon görüşmelerinin yapılması sağlanıyor. Pilot bölge çalışmalarının başarı ile tamamlanması ile hizmet kullanıma girecek.

Kuantum Şifreleme Nasıl Kullanılacak?

China Telecom tarafından pilot aşamada olduğu duyurulan kuantum şifrelemeli telefon görüşmelerinin yapılabilmesi için izlenecek adımlar ve bu hizmetin nasıl alınacağı da merak konusu oldu.

Kuantum şifrelemeli telefon görüşmesi yapmak isteyen kullanıcıların ilk olarak China Telecom mağazalarından kuantum şifrelemeyi destekleyen sim kart alması gerekecek. Uygun sim kart sahibi olan kullanıcılar sim kartı taktıkları telefonlarına “Güvenli Kuantum Arama” uygulamasını indirecek. Kuantum şifreleme yöntemi ile tüm görüşmeler tam anlamı ile korumuş olacak. Henüz pilot aşamada olan yeni hizmetin fiyatı ile ilgili ise açıklama yapılmadı.

China Telecom İlk Aşamada Mutlak Güvenlik İhtiyacı Olan Alanlarda Kullanılacağını Açıkladı

Çin’deki devlete bağlı büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan China Telecom, kuantum şifreleme hizmetinin kullanımı ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada kuantum şifreleme hizmetinin ilk aşamada mutlak güvenliğe ihtiyaç olan alanlarda kullanılacağı belirtildi. Askeri alanlarda, hükümet katmanlarında ve finansal sektörlerde öncelikli olarak kullanılmaya başlanacak kuantum şifrelemeli telefon görüşmelerinin ilerleyen dönemlerde sivil halka da sunulması bekleniyor. China Telecom şirketinin direktörü Liu Guiqing konu ile ilgili yaptığı açıklamada hedeflerinin 5 yılda 10 milyon kullanıcıya ulaşmak olduğunu belirtti.

Kuantum Şifreleme Neden Önemli?

Algoritma tabanına dayanan geleneksel şifreleme yöntemlerinin aksine kırılması oldukça güç bir şifreleme sistemine sahip olan kuantum şifreleme ile telefon görüşmelerinin üçüncü bir kişi tarafından dinlenmesi imkansız hale getirilecek. Uçtan uza şifreleme ile sadece alıcıyı uyaran kuantum şifrelemenin gelecekte de önemli bir noktada duracağı düşünülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap