Çin’deki Kripto Para Dolandırıcılarına Ceza Yağdı!

Çin'deki Kripto Para Dolandırıcılarına Ceza Yağdı!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde Çin’de meydana gelen PlusToken dolandırıcılık haberinin detayları gelmeye devam ediyor. Suç şebekesine yapılan baskında 4,2 milyar dolar değerinde dijital varlık ele geçirilmiş ve mahkeme, dosyanın detaylarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Paylaşılan dosya detaylarının ardından birkaç kripto para uzmanı ve Çinli kripto para muhabiri Colin Wu, ele geçirilen devasa tutardaki kripto paraların Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatında paraya dönüştürüldüğüne ve Çin Merkez Bankası’na aktarıldığına inandığını açıklamıştı. Öte yandan kripto para uzmanı David Puell de muhabir Wu ile aynı fikirdeydi ve Çin hükümetini esprili bir dil ile “en büyük BTC hedge fonu” olarak tanımlamıştı. Ardından dün alınan haberler ile PlusToken dolandırıcılarının elebaşının 11 yıla kadar hapsi isteniyor ve birçok zanlıya da çeşitli para cezaları verildi.

Para ve Hapis Cezaları Yağdı

Gelmiş geçmiş en büyük kripto para dolandırıcılığı olarak anılan PlusToken için dava süreci devam ediyor. Çin’den gelen haberlere göre, 2018 yılında kurulan PlusToken’ın perde arkasındaki isimlere para cezası yağdı. Fakat hapis cezaları 11 yıl ile sınırlı kaldı. Yancheng Jiangsu mahkemesi, dolandırıcıların elebaşı Chen Bo ve 13 diğer suçluya 18 bin ile 900 bin dolar arasında para cezası verirken, 2 ile 11 yıl arasında da hapis cezası verdi.

Çin Hükümetinin Ele Geçirilen Dijital Paraları Sattığı İddia Edilmişti

Çin’in Yancheng Jiangsu Mahkemesi tarafından geçtiğimiz hafta alınan bilgilere göre Çin hükümeti, piyasadaki Bitcoin miktarının %1’ini de oluşturan 4,2 milyar doların üstünde değere sahip 9 çeşit dijital paraya el koydu. Çin hükümeti, paranın hazineye aktarılacağını açıkladı ancak bu sırada el konulan kripto paraların 100 günden uzun süredir hiç hareket ettirilmediği ortaya çıktı. Bu haberin ardından Çin’in, ele geçirdiği kripto paraları 1 yıl önce satmış olabileceği iddiaları gündeme geldi. Hatta konuya ilişkin olarak Çinli kripto muhabiri Colin Wu, bu işlemlere ait olduğu iddia edilen ekran görüntülerini paylaşmıştı. Wu’nun paylaştığı bu dokümanlara göre Çin hükümeti bu dijital paraları sattı ve fonları Çin Halk Bankası bünyesinde yönetilen Merkez Hazine’ye aktarıldı.

20 Milyon Dolarlık Lüks Araç ve Villa Aldıkları Düşünülüyor

PlusToken’ın dolandırıcılık ve yasa dışı faaliyetlerinden sorumlu olarak, elebaşları olduğu öne sürülen 27 kişi eş zamanlı baskınlar ile tutuklandı. Kamboçya, Malezya ve Vanatu’da saklanan diğer 82 PlusToken dolandırıcılık çetesi üyesi de uluslararası baskınlar ile yakalandı. Yeni açıklanan verilere göre, PlusToken kurucusu ve asıl elebaşı olarak hapis cezasına çarptırılan Chen Bo, bu 82 üyeyi sosyal medya ve internet aracılığı ile buldu. PlusToken şirketi, 2018 yılında elebaşı Chen Bo tarafından kuruldu. Bir blockchain projesi olarak lansmanı yapılan PlusToken platformu, kullanıcılarına büyük kar oranları vaat ederek milyonlarca insanı dolandırdı. Kullanıcıların platforma yatırım yapmalarının yanı sıra, üye olmak için de belli bir miktarda para ödemesi gerekiyordu. 2019 yılına kadar faaliyetlerine devam eden PlusToken platformu dolandırıcılarının, o zamanlar yaklaşık 2,5 milyar dolar değerindeki 15 milyar yuanlık vurgun yaptığı ve bu vurgunun 20 milyon dolarlık bölümü ile lüks araçlar ve villalar aldığı tahmin ediliyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!