Commerzbank 2021 Yılı Dolar Beklentisini Paylaştı

Commerzbank 2021 Yılı Dolar Beklentisini Paylaştı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

19 Kasım’da gerçekleştirilen Merkez Bankası’nın PPK toplantısından beklenen faiz kararı çıktı. Piyasaları şaşırtmayan bu karar ile birlikte, dolarda sert düşüşler gözlemlendi. Ardından dengelenen dolar tekrar yükseliş emareleri gösteri. Bu hareketlilikle beraber vatandaşlar 2021 yılında dolar/TL kurunun hangi seviyede olacağını merak etmeye başladı. Dev banka Commerzbank da 2021 yılı dolar beklentisini paylaştı.

Salgınla Birlikte Doların Ne Kadar Olacağı Merak Ediliyor

Küresel Covid-19 salgını devam ederken, sancıları da piyasalarda etkili olmaya devam ediyor. Vatandaşlar, artan vaka sayıları ile birlikte endişelenirken, gelen aşı haberleri de dolar üzerindeki etkisini sürdürüyor. 475 baz puanlık faiz artırım kararıyla 7,52 TL seviyelerine gerileyen dolar, aynı gün tekrar 7,57 TL seviyelerine çıkmıştı. Hareketlilikler ve yaşanan gelişmelerle birlikte vatandaşlar gözünü uzmanlardan gelen yorumlara dikti.

Commerzbank Dolar Beklentisini Açıkladı

Vatandaşlar uzmanlardan gelecek yorumları beklerken, dev banka Commerzbank’tan beklenen açıklama geldi. Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose, TCMB’nin faiz kararına ilişkin; “Şunu söylemem gerekiyor ki bugün verilen karar beklentiler dahilinde geldi. Bu uzun zamandır beklenen bir değişimdi. Türk Lirası’nın 9 seviyelerine gideceğini düşünüyorduk ancak artık böyle bir beklentimiz yok.” diyen Tatha Ghose konuşmasına; “Biz 2021’in ilk çeyreği boyunca 7.50 gibi bir seviye bekliyoruz ve Türk Lirası’nın kademeli şekilde zayıflayarak 8.00 seviyesine geleceğini düşünüyoruz.” sözlerini ekledi.

Ghose Ağustos’ta TL’nin Düşme Eğilimine Dair Açıklama Yapmıştı

Commerzbank uzmanı Alman economist, Ağustos ayında, düşme eğiliminde olan TL’nin durumu tersine çeviremeyeceğini ve Eylül sonunda dolar/TL kurunun 8.50 seviyesine geleceğini söylemişti. Euro/TL kurunun ise 10.50 seviyesine geleceğini belirtmişti.

Alman Focus Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Ghose; “Bankacılık sistemi kozmetiklerinin veya kısmi sermaye kontrollerinin hangi kokteyli karıştırılırsa karıştırılsın, TL’nin eğilimini tersine çeviremeyecek.” ifadelerine yer vermişti.

Focus Dergisi Tek Çıkış Yolunı IMF Olarak Göstermişti

Ağustos ayında Alman Focus Dergisi’ne açıklamalar yapan Tatha Ghose’nin yorumlarını değerlendiren Focus, Türk Lirası için tek çıkış yolu olarak IMF’yi görüğünü söylemişti. Alman Focus Dergisi, Ghose’nin değerlendirmeleri için; “Piyasa bunu fark edip lirayı daha da aşağı çekecektir. Tek çıkış yolu, yani Ghose’un vardığı sonuç, örneğin ‘Erdoğan’ın alışılmışın dışında para politikası deneyinin sona ermesi, piyasadaki merkez bankası gibi önemli kurumların güvenilirliğini yeniden sağlamanın olası bir yolu’ anlamına gelen bir IMF programıdır.” demişti.

Ağustos ayında gelen bu öngörüler, Kasım ayının son işlem haftasına girilirken henüz gerçekleşmiş değil fakat 2021’de neler olacağı bilinmiyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!