Covid-19 ABD’de Tüketici Güvenini Düşürdü

Covid-19 ABD'de Tüketici Güvenini Düşürdü
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de her ay yapılan ve tüketicilerin eğilimlerine ölçen tüketici güven endeksinin sonuçları açıklandı. Aralık ayı verilerinin açıklanması üzerine ABD’deki tüketicilerin mevcut eğilimleri ve kısa vadedeki beklentileri değerlendirildi. Conference Board Tüketici Güven Endeksi’nde aralık ayında gerileme yaşandı. Tüketicilerin eğilimlerini ölçen endekste tüketici güveni, mevcut durum ve kısa vadede geleceğe yönelik beklentiler değerlendiriyor. Tüketici güven endeksinin bütün bileşenlerinde yaşanan düşüş ile ilgili çeşitli değerlendirmeler gündeme gelmekle beraber düşüşün temel sebebinin ise Covid-19 salgın sürecinin risklerinin devam etmesi oldu.

Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen endeksin aralık ayı verilerine göre mevcut durum endeksinde, tüketici güveni endeksinde ve beklentiler endeksinde gerileme kaydedildi. Conference Board Ekonomik Göstergeler Direktörü Lynn Franco, aralık ayı endeksi sonuçları ile ilgili açıklama yaptı. Franco açıklamasında düşen tüketici güveninin en temel sebebini Covid-19 salgını olarak değerlendirirken, beklentiler endeksindeki düşüş hakkında da 2021 yılının ilk çeyreğinin gösterdiğini ve ekonomik belirsizliğinde devam etmesinin beklendiklerini belirtti.

Tüketici Güveninde Beklenen Artış Gerçekleşmedi

Conference Board Tüketici Güveni Endeksi’ne göre aralık ayında kasım ayında 92.9 değerini alan tüketici güveni aralık ayında ise 4.3 puan azalarak 88.6 seviyesine düştü. Piyasada ise bu ay açıklanacak endeks sonuçlarında tüketici güveninde artış yaşanması bekleniyordu. Aralık ayında 97 olması beklenen tüketici güveninde yaşanan azalma şaşkınlık yarattı. Aralık ayı verilerinde sadece tüketici güveni düşüş yaşamadı. Mevcut durum endeksinde de gerileme söz konusu oldu. Beklentiler endeksinde ise ufak bir artış yaşandı.

Conference Board Tüketici Güven Endeksi’nde ABD’li tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası hakkındaki görüşlerini gösteren mevcut durum endeksinde de düşüş yaşandı. Mevcut durum endeksi aralık ayında 15.6 puan azalarak 90.3 seviyesine geriledi. Tüketici güven endeksinin diğer bileşeni ise tüketicilerin geleceğe yönelik kısa dönemli beklentilerini yansıtan beklentiler endeksi oluyor. Beklentiler endeksi ise aralık ayında 3.2 puan artarak 87.5 değerine yükseldi.

Lynn Franco: Covid-19 Vakalarının Artışı Tüketici Güvenini Düşürdü

Conference Board Ekonomik Göstergeler Direktörü Lynn Franco da mevcut durum hakkında değerlendirme yaptı. Tüketici endeksinin aralık ayı verilerini değerlendiren Franco tüketici güveninde yaşanan düşüşün sebebinin artan Covid-19 vakaları olduğunu belirtti.

2021 Yılının Başında Ekonomide Yükseliş Bekleniyor Mu?

Lynn Franco beklentiler endeksi hakkında da değerlendirme yaptı. Franco beklentiler endeksine göre ise tüketicilerin 2021 yılının ilk çeyreğinde ekonomik düzelme beklemediklerini açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!