Covid-19 Aşısı Turizm Sektörünü Hareketlendirecek

Covid-19 Aşısı Turizm Sektörünü Hareketlendirecek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin Covid-19 salgınının Türkiye’deki ekonomik yansımaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ülkenin en önemli gelir kaynaklarından olan turizm sektörünün salgın sürecinden nasıl etkilendiği ile ilgili açıklamalarda bulunan Eresin, 2021 yılına dair beklentilerini de açıkladı. Covid-19 aşı gelişmelerinin sektör üzerindeki etkileri ile ilgili değerlendirmeler yapan Eresin, 2021 yılından umutlu olduklarını da belirtti.

Müberra Eresin turizm sektöründen 2021 beklentilerinin olumlu olduğunu belirterek, aşı çalışmalarının beklentileri üzerindeki etkisinden bahsetti. Covid-19 aşılarının uygulanmaya başlanması ile turizm sektörü için umut doğduğunu belirten Eresin, 2021 yılının ikinci yarısında toparlanma yaşanmasını beklediklerini açıkladı. Eresin salgına dair çalışmaların bu şekilde devam etmesi durumunda, 2021 yılının ikinci yarısında sektörde yukarı yönlü grafiklerin oluşabileceğini belirtti.

Müberra Eresin konuşmasında 2020 yılında salgının turizm sektöründe nasıl bir etki gösterdiğinden, sürecin şuanda nasıl devam ettiğinden bahsetti. Eresin 2019 yılı ile Covid-19 salgının etkili olduğu 2020 yılı arasında kıyaslamalarda bulundu. 2021 yılında sektörde yükseliş yaşanabileceğini belirten Eresin devlet desteklerinin de üzerinde durdu.

Müberra Eresin: 2020 Haziran Ayında Küçük Hareketlenmeler Yaşandı

Pandemi sürecinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de olumsuz etkilerinin tüm sektörlere yansıdığını açıklayan Eresin, turizm sektöründe yaz dönemine doğru atılan normalleşme adımları ile ufak hareketlenmeler yaşandığını belirtti. Müberra Eresin normalleşme sürecinde İngiltere, Rusya ve Ukrayna’dan az sayıda da olsa turist girişleri gerçekleştiğini ve kıyı bölgelerinde küçük çaplı hareketler yaşandığını vurguladı. Kıyı bölgelerindeki hareketlerin yanı sıra iç bölgelerde birçok otelin doluluk oranının da %30’un üzerine çıkamadığı belirtildi.

Turizm Sektöründe 2019 ile 2020 Yılları Arasında Uçurum Var

Müberra Eresin açıklamalarında 2019 yılı ile 2020 yılı arasında turizm sektöründeki hareketlilik arasında ciddi bir farkın olduğuna da değindi. Ocak ve ekim ayları arasındaki otel doluluk oranlarını geçen seneye göre kıyaslayan Eresin %47 oranında düşüş olduğunu belirtti.

Eresin: Devlet Desteklerinin 2021 Yılında Devam Etmesi Turizm Sektörü İçin Çok Önemli

Müberra Eresin 2021 yılı için umutlu olduklarını belirttiği turizm sektörünün devlet desteklerinin devam etmesi durumunda ekonomiye büyük katkı sunabileceğini aktardı. KDV indirimlerinin uzatılması, tahsis ve kiralarla ilgili desteklerin sağlanmasının önemine vurgu yapan Eresin, sektörün bu süreci atlatabilmesi için 2021 yılında da desteklerin devam etmesi gerektiğini açıkladı. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin gibi istihdam uygulamalarının turizm sektörü için belirleyici bir noktada durduğunu aktaran Eresin, yıl sonuna kadar devam edecek desteklerin 2021 yılına da uzatılmasını beklediklerini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!