Covid-19 Aşısına Dair Olumlu Haber Akışı Altında Sert Düşüşe Sebep Oldu!

Covid-19  Aşı Haberleri Akışı Altında Sert Düşüşe Sebep Oldu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gündemdeki Covid-19 aşısına dair olumlu haber akışı ile altın sert düşüşler yaşadı. Bu düşüşle birlikte ons altın fiyatı 1868 dolara kadar gerilirken, Dolar/TL kurundaki düşüşün de etkisine doğru orantılı olarak gerileyen gram altın gün içinde en düşük 491 TL’yi gördü.

Geçen Haftayı 534 TL’de Kapatmıştı

Gram altının fiyatı geçen haftayı 534 TL dolaylarında tamamlarken; Kasım ayının ikinci haftasının ilk işlem gününe 530 TL seviyesinden başlamıştı. Gündemdeki Covid-19 aşısına dair olumlu haberler küresel piyasada risk iştahını artırdı. Bir diğer yandan; aşıya dair gelen olumlu haberler, güvenli liman menkullerinde sert satıcılı bir ilerleyişe neden oldu. Ons altının fiyatı gün içerisinde 1965 dolar civarlarına kadar yükselirken, gündeme gelen olumlu aşı haberleri ile birlikte 1868 dolara kadar geriledi. Haftanın ilk gününün kapanış saatlerine doğru ise %3.80 oranındaki bir düşüşle 1878 dolardan işlem gördü. Analistlerin yorumlarına göre; teknik bakımdan altının ons fiyatında 1900 dolar desteğinin kırılması durumunda, düşüş seyrinin devam edebileceğini vurguladı.

“480 üzeri devam, 480 altı elveda…”

Bigpara yazarlarından, Özel Fon Yöneticisi Rıdvan Baştürk, dün öğlen saatlerinde Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Yaptığı paylaşımda 480 TL seviyesine dikkat çeken Rıdvan Baştürk, Twitter’da yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Gram altın 8 aylık yükseliş trendinin dip bölgesine yaklaştı… 480 TL önemlidir… 480 üzeri devam, 480 altı elveda…”

Kayıplarını Kısmen Telafi Etti

Kasım ayının ikinci haftasının açılış gününde, altının ons fiyatının gün içinde 1901 dolara kadar gerilemesinden sonra, kayıplarını kısmen telafi ederek yine aynı gün içinde önceki kapanışın %2 altında 1913 dolar seviyelerinde işlem gördü.

Gram altın dün saat 15.50 itibarıyla önceki kapanışın %7,5 altında 494 TL civarında işlem görmüştü. Yine aynı dakikalarda çeyrek altın 814 TL, cumhuriyet altını da 3324 TL seviyesinde satış fiyatına ulaşmıştı.

Aşı Haberleri Emtia Fiyatlarının Yönü Üzerinde Belirleyici Olmaya Devam Edecek

Analistler, Covid-19 aşısına dair haberlerin küresel piyasalarda risk iştahını artırdığını ve güvenli liman menkullerin satıcılı bir seyir izlediğini belirtmişti. Küresel piyasaların yanı sıra; yurt içinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamalarının ardından Dolar/TL kurunun düşüşleri hızlanarak 8,04 civarlarında dengelendiğini bildiren analistler, aşı haberleri emtia fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!