Covid-19 Küresel Turizme 3 Trilyon Dolara Mal Oldu

Covid-19 Küresel Turizme 3 Trilyon Dolara Mal Oldu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde Dünya Turizm Fonu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli ve 11 farklı ülkenin turizm bakanının katılımı ile Global Turizm Forumu gerçekleştirildi. 3 gün süren forumda birçok turizm bakanı farklı gündemlerle ilgili konuşmalar yaptı. Forumun konuşmacılarından biri olan Bulut Bağcı, Global Turizm forumunun bitmesinin ardından yapılan görüşmeleri ve konuşmaları değerlendirdi.

Bulut Bağcı düzenlenen forumun salgına rağmen global turizm ve global etkinlik düzenleme açısından önemli bir noktada durduğunu açıkladı. 3 gün süren forumda 175 farklı konukla turizme dair birçok konunun gündeme geldiğini açıklayan Bağcı Global Turizm Forumu’nun işlevinden son derece memnun kaldığını açıkladı.

Salgın Turizm Sektöründe Ciddi Kayıplara Yol Açtı

Bulut Bağcı Global Turizm Forumu üzerine yaptığı açıklamalardan sonra Covid-19 salgınının turizm sektörü üzerindeki etkilerinden bahsetti. Bulut Bağcı salgının turizm sektöründe ciddi miktarda kayba sebep olduğunu açıkladı.

Dünya Turizm Fonu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı, turizm sektörünün salgın sebebi ile 2020 yılını 3 trilyon kayıp ile kapatmaya hazırlandığını açıkladı. Yıl sonuna kadar 3 trilyonu bulacak olan bu kaybın ilerleyen yıllarda telefi edilmeye çalışılacağını açıklayan Bağcı sürecin uzun süreceğini de belirtti. Bağcı gelecek yıl da kaybın devam edeceğini ancak daha az olmasını beklediklerini açıkladı. Aşı uygulamalarının başlaması ve yeni sürece adaptasyonun gerçekleşmesi ile 2021 yılında turizm sektörünün kaybının 1 trilyona düşmesini beklediğini söyleyen Bulut Bağcı 2022 yılında ise kayıpları kapatmak için çalışmalara başlanacağını mesajlarını verdi. Bulut Bağcı 2022 yılında turizm sektörünün 2019 yılında ulaştığı büyüklüğün %25’i oranında artmasını beklediğini söyledi.

Bulut Bağcı: Turizm Sektörü Dijitalleşmeli

Bulut Bağcı salgın nedeni ile turizm sektörünün aldığı hasardan sonra turizm sektörünün dijitalleşmesine destek verdiklerini bu konu ile ilgili ülkelerin senkronize çalışmaları gerektiğini söyledi.  Turizm sektörünün bir an önce toparlanması için ülkelerin gelişmeye odaklanması gerektiğini açıklayan Bulut Bağcı aynı zamanda gelecek planlarından da bahsetti.

Bulur Bağcı Dünya Turizm Fonu Enstitüsü olarak birçok farklı ülkelerde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Bağcı önümüzdeki dönemde Çin’e odaklanacaklarını ayrıca Afrika ve Çad’da da Global Turizm Forumu düzenlemeyi planladıklarını açıkladı.

David Sassoli: Yeni Turizm Kuralları Belirlenmeli

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli de Global Turizm Forumu’nda konuşma yaptı. Avrupa’nın en büyük gelir kaynağının turizm olduğunu açıklayan Sassoli, yeni dönem için turizm ve seyahat kurallarının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!