Covid-19 Sürecinde Kooperatif Sayısı Arttı

Covid-19 Sürecinde Kooperatif Sayısı Arttı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında tüm dünyada ve Türkiye’de Covid-19 salgın sürecinin etkisi ile birçok sektörde ve genel ekonomi de gerileme yaşanırken, kooperatif çalışmalarında ciddi ilerlemeler kaydedildi. Covid-19 sürecine rağmen kooperatif çalışmalarında yaşanan gelişmeler ise şaşkınlık yarattı. Zorlu ekonomik sürece rağmen geçen seneden bu kana kooperatif sayılarında %31.66 oranında artış gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından başta kadın kooperatifleri olmak üzere istihdam ve verimliliği arttırmak amacı için birçok kooperatif geliştirme çalışması düzenlendi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından paylaşılan verilere göre 2020 yılında Covid-19 salgınının etkisine rağmen kooperatif sayılarında %31.66 oranında artış yaşandı ve kooperatif sayısı 1393’e yükseldi. TOBB bu sene 564 kooperatifin çalışmalarını sonlandırdığını ve 368 kooperatifin ise tasviye edildiğini açıkladı. TOBB bu sene ocak ile kasım ayları arasında faaliyete geçen kooperatiflerin hangi alanlarda hizmet verdiğine dair de açıklamalarda bulundu. 614 tane konut yapı alanında, 338 tane işletme alanında, 171 tane tarımsal kalkınma alanında, 75 tane üretim ve pazarlama alanında, 63 tane de motorlu taşıyıcılar alanında kooperatif faaliyet vermeye başladı. Kooperatifler özellikle Bursa, İstanbul, Konya ve İzmir gibi şehirlerde iş başı yaptı.

2020 Yılında Başarılı Kooperatif Çalışmaları Halkla Buluştu

2020 yılında Türkiye’de kooperatif bilincini arttırmaya yönelikte birçok çalışma gerçekleştirildi. Halkın kooperatif bilincini ve farkındalığının arttırılması için yerel halkla kooperatif çalışmalarını buluşturmaya dayalı etkinlikler gerçekleştirildi. Kooperatifçilik Tanıtım ve Geliştirme projesi kapsamında “Kooperatifçilik Otobüsü” seferleri düzenlendi.

Salgın Sürecine Rağmen 4. Kooperatif Fuarı Gerçekleştirildi

Türkiye’de kooperatifçilik çalışmalarının tanıtılması ve geliştirilmesi, iç ve dış ticaretteki rolünün arttırılması ve kooperatif ürünlerinin tanıtılması için gerçekleştirilen kooperatif fuarının 4.’sü de bu sene gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından daha önce 2012, 2017 ve 2019 yıllarında yapılan Kooperatifler Fuarı’nın 4.’sü bu sene 24 ve 27 eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. 100’den fazla kooperatif fuarda tanıtım gerçekleştirirken, 9 binden fazla da katılım oldu.

Kooperatif Çalışmalarının Etkinlik Oranı Arttırıldı

2020 yılında kooperatif alanında yapılan çalışmalar ve devlet destekleri ile kooperatif faaliyetlerinin etkinlikleri de arttırıldı. Esnaf ve zanaatkarla için kredi ve kefalet kooperatifleri daha etkin hale getirildi ve daha çok kişi kredi kullanmaya başladı. Kredi kullanan esnafların sayısı arttığı gibi 2020 yılında kredi miktarlarında da artış yaşandı. Kooperatif çalışmalarındaki diğer bir gelişme ise yapılan çalışmaların elektronik ortama aktarılması ve işlemlerin hızlandırılması oldu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!