Covid-19 Tedbir Paketleri Dolar Kurunu Nasıl Etkiliyor?

Covid-19 Tedbir Paketleri Dolar Kurunu Nasıl Etkiliyor?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL kuru Kasım ayı başlarındaki zirve seviyesi olan 8,58 seviyesinden düşüşe geçtmişti. Bu düşüş trendini başlatan adımlar ise ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem açıklamaları ve TCMB ile BBDK’nın attığı adımlar oldu. Düşüş trendi devam ederken geçtiğimiz hafta tekrar yükseliş hamlesi gösteren kur 8 TL seviyesinin üzerine çıktı fakat bu bölgede fazla tutunamayarak tekrar düşüş yaşadı. 7,8 seviyelerine kadar düşen dolar/TL kuru, bu düşüşün ardından girdiği yatay seyri devam ettiriyor. Kurun 8 TL seviyesinin hemen altındaki seyri devam ederken piyasalarda küresel gelişmeler, Covid-19 salgınında artan vaka sayıları ve yerli yatırımcıların döviz işlemleri takip ediliyor.

Yabancı Yatırımcılar Yeni Pozisyonlar İçin 2021’i Bekliyor

Küresel ekonomi piyasalarında Asya borsaları, kimi yatırımcıların rekor seviyelere yükselişlerinden sonra kar realizasyonuna gitmesi ile ilk işlemlerdeki kazanımları azaltmış olsa da ABD’nin ek ekonomik destek vereceğine ve Covid-19 virüsü aşısına ilişkin umutlar, piyasa genelinde oluşan risk iştahını destekledi. Bankacılar, yılın kalan bölümünde yabancı yatırımcıların hacimlerinin yavaş yavaş azalacağını ve yeni pozisyon arayışlarının 2021 yılına kalacağını belirtti.

Hesaplamalar Doğru Olursa 2003’ten Bu Yana En Düşük Seviye Olacak

Reuters’da dün yer alan bir haberde dikkat çekildiği üzere, bankacıların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) analitik bilanço verilerinden yaptığı hesaplamalara göre yarın açıklanacak haftalık rezerv verilerinde 5 milyar dolar değerinde bir düşüş öngörülüyor. Reuter’ın hesaplamalarından yararlandığı 3 bankacı da Merkez Bankası net rezervlerinin 23 – 27 Kasım hafta sonunda 4,5 – 5 milyar dolar seviyelerinde azaldığını ve net rezerv miktarının 18 milyar dolar seviyesinden 13 milyar dolar seviyesine gerilediğini gösterdi. Bu hesaplamalar doğru çıkarsa, bu durum 2003 yılından bu yana ulaşılan en düşük seviye olacak.

TCMB’ye Ait Döviz Rezervi -50 Milyar Dolar Değerinde

Merkez Bankası’nın kamu bankaları aracılığı ile yaklaşık 1,5 yıl devam ettirdiği döviz satışları, son dönemde görülmüyor. Fakat TCMB, bu döviz arzı ile rezervlerinin yaklaşık 130 milyar dolarlık bölümünü kaybetti. Bankacıların yaptığı hesaplamalara göre, Merkez Bankası’na ait olan döviz rezervi -50 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.  Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin büyük bir bölümünü, yerel bankalardan aldığı döviz ve altın oluşturuyor. Bankacılar, son dönemde herhangi bir rezerv satışı görmüyor, tam tersine bu uygulamanın aksine çevrilmesini bekliyorlar.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!