Covid-19 Turizm Sektöründe Küçülme Yarattı

Covid-19 Turizm Sektöründe Küçültme Yarattı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu sene Covid-19 salgını sebebi ile 25-27 şubat tarihleri arasında sanal olarak düzenlenecek olan 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nın tanıtımı için çevrimiçi basın toplantısı düzenlendi. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya başkanlığında gerçekleştirilen basın toplantısına TÜROFED Başkanı Sururi Çorbatır ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. Basım toplantısında Covid-19 salgınının turizm sektörü üzerindeki etkisi, aşı çalışmalarının önemi ve turizm sektöründe dijitalleşme konuşuldu.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya Covid-19 salgınından kaynaklı olarak dünyada bu sene birçok turizm fuarının iptal edildiğini ve salgından kaynaklı turizm sektöründe ciddi bir küçülme yaşandığını duyurdu. Bağlıkaya Covid-19 salgın sürecinden sonra sektördeki daralmanın agresif bir süreç başlattığını aktardı. Bağlıkaya Covid-19 süreci ile beraber tüketicilerin talep ve ihtiyaçlarının da değişmeye başladığını, hijyen ve güvenlik kavramlarının turizm sektöründen beklentiler içinde ilk sıraya geçtiğini belirtti. Yeni dönemde macera ve doğa turizmine ilginin arttığını aktaran Bağlıkaya, Türkiye’nin sahip olduğu doğal güzellikleri ile bu durumu avantaja çevirebileceğini belirtti.

Turizm Sektörü Çalışanlarının Aşılanması Merkezi Bir Mesele

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya’nın değindiği diğer bir konu ise turizm çalışanlarının aşılanması oldu. 2021 yılında turizm sektöründe gelişme yaşanması için çalışanların aşılanmasının son derece önemli olduğunu belirten Bağlıkaya bu konuda çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Ülkelerin artık turizm sektöründeki aşılanma oranlarına baktıklarını ve tatil tercihlerini buna göre yaptıklarını belirten Bağlıkaya, Türkiye’de risk grubunda bulunan ilk aşılanması gereken grubun ardından turizm çalışanlarının aşılanmasının önemli bir noktada durduğunu belirtti. Bu konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini aktaran Bağlıkaya, aşılama çalışmalarının turizm sektörünün geleceği için önemli olduğunu belirtti.

Sururi Çorbatır: Turizmin Geleceği Salgınla Mücadele Başarısı İle Doğru Orantılı

Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan bir diğer isim de TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorbatır oldu. Çorbatır turizmin geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turizm sektörünün tarih boyunca yaşadığı en büyük daralmalardan birinin bu sene yaşandığını vurgulayan Çorbatır, Covid-19 salgını ile mücadelenin önemini vurguladı. Çorbatır turizmin geleceğinin salgınla mücadele başarısına bağlı olduğunu belirtti.

Tunç Soyer: Dijitalleşme Çalışmaları İle Turizme İvme Kazandırılacak

Basın toplantısında açıklama yapan diğer bir isim ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu. Tunç Soyer yaptığı açıklama ile turizm sektörünün yeniden ivme kazanmasında dijitalleşmenin önemini vurguladı. Kentteki fuarların sanal ortama taşınması için İzmirli yazılımcıların çalıştıklarını aktaran Soyer, dijitalleştirme ile yeniden turizmin hareketleneceğini iddia etti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!