Dengeleri Değişti, ABD ve Çin Öncü

Dengeleri Değişti, ABD ve Çin Öncü
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 süreci boyunca tüm dünya ekonomileri olumsuz bir etki altında kaldı ancak güçlü bazı teknoloji şirketleri bu olumsuz etkilerle başa çıkabilirken bazı teknoloji şirketler alt sıralara gerilemeye başladı. Bu gelişmeler göz önüne alındığında güçlü teknoloji şirketlerinin büyük tehdit ve tehlikelere karşı dahi sağlam bir sistem geliştirmiş olduklarını gösteriyor. Ödemelerde dijital sistemlerin kullanılması yoluyla gelir sağlanması da bu yöntemlerden biri olarak kabul görebilir. Bu tedbirler göz önüne alındığında uzmanlar, piyasalarda dünya ekonomisinde önemli bir yer kaplayan 100 değerli teknoloji şirketinin değer kaybetmeden güvenli bölge olarak var olacaklarını belirtiyor.

Amerikalı ve Çinli Şirketler Güçlü Konumdalar

Uzmanlar tarafından teknoloji şirketleri arasında bir hakimiyet savaşı beklenmezken son dönemde yaşanan gelişmeler sonucunda Amerikalı ve Çinli teknoloji şirketlerinin güçlenerek üst sıralarda yer almaya başlaması dikkat çekti. Dünyanın en değerli teknoloji şirketleri olarak kabul edilen şirketlerin 57 adet ile büyük kısmını ABD’li şirketlerin, ardından da 16 tane Avrupa şirketleri ve onları takip eden 15 tane Çinli teknoloji şirketinin var olması borsada dikkat çekici bir durum yarattı. Covid-19 sürecinde ticaretin azalması Avrupalı teknoloji şirketlerine zarar verirken, dijitalleşmenin artmasına dayalı Amerikalı teknoloji şirketleri güç kazandı. Bu dönemde güç kazanan şirketlerin başında gelen Apple, yaklaşık 2 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Amerika’nın en büyük ekonomisi haline geldi. Bu değeri ile Apple, Almanya’nın 755 şirketinden daha değerli bir hale gelmiş oldu.

Çin Koronavirüsten Güçlenerek Çıktı

Salgının başladığı merkez olarak bilinen Çin, tüm salgın etkisine rağmen güçlü ekonomisi ve gelişmiş teknolojisi ile en değerli şirketler arasında kendi adından söz ettirmeyi başardı. 2020 yılının bahar aylarında borsadaki yükselişi ile Amerikalı şirketlerin yanında yer alan Çin, piyasa değerini yüzde yaklaşık 21 oranında arttırarak Amerikalı şirketleri de geride bırakmayı başardı. Adını sıkça duyduğumuz alışveriş teknolojisi Alibaba ve Tencent yükselen piyasa değerleri ile Çinli şirketleri ilk sıralara taşıdı. Pandemi dönemini iyi değerlendiren Alibaba ve Tencent daha çok uluslararası piyasaya yöneldi.

10 Şirketin Piyasa Değeri 200 Ülke Ekonomisini Geride Bıraktı

Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Amazon gibi teknoloji şirketlerinin toplam piyasa değeri 11,8 trilyon dolara ulaşarak yaklaşık 200 ülke ekonomisini geride bıraktı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!