Denizbank Genel Müdürü Dövizi İyimser Yorumladı

Denizbank Genel Müdürü Dövizi İyimser Yorumladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL kurundaki hareketlilik durulmuyor. Kasım ayı başında tarihi zirvesini gören kur, önce düşüş trendine girdi. Ardından bu düşüş trendi yerini, faiz kararı ile birlikte daha sert düşüşlere bıraktı. 19 Kasım’daki toplantıdan çıkan faiz kararı ile birlikte sert düşen dolar, 7,52 TL seviyesine kadar geriledi ancak son işlem haftasında tekrar yükseliş göstererek 8,00 TL seviyesinin üzerine çıktı. Kur fiyatındaki oynaklık, yatırımcıları uzmanlardan gelen yorumlara yönlendirdi. Denizbank CEO’su Hakan Ateş de döviz kurları ile ilgili yorumlarda bulundu.

Hakan Ateş Antalya 10. Turizm Kongresi’nde Konuştu

Antalya 10. Turizm Kongresi’nde online olarak konuşma yapan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, döviz kurları ile ilgili iyimser açıklamalarda bulundu. Ateş, önceki gün gerçekleştirilen 2 milyar dolara yakın bir satış yapılan tahvil ihracının başarılı olduğuna dikkat çekti. Hakan Ateş konuşmasında; “İhracın büyük bir bölümü yabancılar tarafından karşılandı, bu Türkiye’ye olan güvendir. Faiz biraz yüksek gelebilir fakat önümüzde bir Rusya örneği var. Onlarda da faiz çok yüksek başladı ama şu anda ciddi düşüş var.” dedi.

Ateş: “Enflasyon Belasını Ülkemiz Yenecek”

“Dünyada bol para var ama bize gelmedi tam tersi, çıkış oldu.” sözlerini dile getiren Ateş; “Ancak önümüzdeki dönemlerde tam tersine çevireceğimiz günler yakın. CDS’ler düşüyor, risk faktörü azalıyor.” dedi. Öte yandan Ateş, faizlerin artışı ile ilk defa döviz mevduat hesaplarında düşüş olduğunu da vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Yüksek faiz, bankacılık piyasasının karını ciddi azaltacaktır fakat bu geçici bir durum. TCMB Başkanı Naci Ağbal fiyat istikrarına vurgu yaptı. Enflasyon belasını ülkemiz yenecek, faizler çok süratle gerileyecek ve ülkemize sermaye girişi yaşanacak.”

Ateş: “Umutla Bakmamamız İçin Hiçbir Sebep Yok”

Konuşmasında gelecek dönemlerde Türkiye ekonomisi için iyimser mesajlar veren Hakan Ateş; “Yurtdışından para girişi oldu ama bizim hane halkı ve kurumlarımız birazcık değişik davrandı. Yurtiçinde baktığımızda dövize rağbet görüyorduk, bu hafta baktım ilk kez TL’ye çevirmeye başladı faiz yükselişi ile birlikte. Bu çok doğru bir yönelim… Altın ithalatımız azalıyor. Turizm gelirlerimizde her ne kadar sezon bitmiş olsa da giriş var, ileriye doğru umutla bakmamamız için hiçbir sebep yok.” sözlerine yer verdi.

Güncel Döviz Kurlarında Son Durum

Yaşanan gelişmelerin ardından dördüncü işlem haftasında, Perşembe günü döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,8633 TL – satış 7,8719 TL
  • Euro alış 9,3538 TL – satış 9,3656 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,4949 TL – satış 10,5145 TL

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!