Destek Direnç Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Destek Direnç Nedir? Nasıl Yorumlanır?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Destek direnci fiyatlardaki düşüşün durdurulması için beklenen seviye olarak tanımlanır. Finansal piyasalardaki kullanılan teknik analizler için kullanılan bir kavramdır. Destek, destek seviyelerinde finansal ürünlerdeki satışın durması ve alıcıların bu duruma tepki vermeleri olarak söylenebilir. Borsadaki direnç ise satış sırasında fiyatların yükselişinin durmasının beklendiği seviye olarak yorumlanabilir. Borsada finansal işlemlerin iyi bir yatırım olabilmesi için ileri dönemdeki sahip olabilecekleri fiyatlar hakkında doğru tahminler sunulmalıdır. Piyasada alım işlemi veya satım işlemi yapılmadan önce teknik analizlere başvurulması tavsiye edilir. Destek ve Direnç analizleri grafiklerin yorumlanmasını kolaylaştıran bir unsurdur. Destek ve direnç unsurlar kişilerin hangi yöne doğru yatırım yapacağı hakkında öngörüler sunar.

Destek Seviyesi Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Destek seviyesi borsada fiyatların düşüş yaşadığı durumlardan sonra bir süre yükselişe geçmesine denilir. Destek seviyelerindeki fiyat hareketleri, yatırımcıların alım ve satım işlemlerini etkiler. Borsadaki destek seviyesi düşüş yaşayan trendin yükselişe geçmesini sağlar. Kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar destek seviyelerinde alım işlemi yaparlar. Borsada genellikle ayı eğilimi yaşanan zamanlarda destek seviyeleri çok sık olarak görülür. Destek ve direnç seviyeleri birbirinin tam tersidir.

Direnç Seviyesi Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Direnç seviyesi borsada fiyatların yükseliş yaşadığı durumlarda direnç noktasını aşamadığı için düşüş yaşadığı anlara denir. Direnç seviyesi arzın artması durumunda ve talebin düşmesi durumunda görülür. Yatırım piyasalarında fiyatlar sabit bir şekilde ilerlemez. Fiyatlandırma grafiklerinde dalgalanmalar görülür yani bir yükselişten sonra düşüş veya bir düşüşten sonra yükseliş yaşanabilir. Alım yapılan bir ürünün fiyatı artarken satış yönlü pozisyon fiyatın düşmesine sebep olur. Direnç seviyeleri destek seviyelerinin tam tersidir. Bu direnç seviyeleri genellikle boğa eğilimlerinde görülür.

Destek Direnç Nasıl Yorumlanır?

Destek ve direnç seviyeler yorumlanması için belirli bir teknik analiz yöntemi kullanılması gerekir. Çoğu yatırım teknik analiz yöntemi olarak fiyat grafiği yorumlaması tercih eder. Bu fiyat grafiklerinde destek ve direnç noktaları grafiklerin tepe ve çukur noktalarıdır. Bu tepe ve çukur noktalarının birleşimi ile hangi zamanlarda fiyatların kritik seviyelere direneceği ve hangi noktalardan destek göreceği ile ilgili bir grafik oluşur. Destek ve direnç seviyeleri yatırım yapmak isteyen kişilerin ne fiyatların yükseliş ve düşüşleri konusunda yardım eden unsurlardır. Birikimlerini piyasalarda kar ettirmek isteyen yatırımcılar destek ve direnç seviyelerine dikkat etmelidir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!