Dev Kompozit Tesisi Üretime Başladı

Dev Kompozit Tesisi Üretime Başladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TUSAŞ’ın bir süre önce Ankara Kahramankazan’da 100 bin metrekarelik kapalı alanda 181 milyon dolar yatırım ile başladığı yerleşkenin yatırımı tamamlandı ve üretime başlandı. Başlangıçta minimum bin kişinin istihdam edilmesinin beklendiği yerleşkede uçak ve helikopter gibi hava araçlarının yapısal parçalarının üretimi yapılacak. Yeni tesis ile dünya kompozit ihtiyacının %2 oranında karşılanması bekleniyor.

Üretime başlayan TUSAŞ’ın yeni kompozit merkezinde gerekli olan ileri teknoloji araçlarının büyük bir kısmının temininin tamamlandığı da açıklandı. Hem Türkiye’nin özgün projeleri için hem de dünya havacılık sektörünün devleri için üretim yapacak olan tesis ile ilgili TUSAŞ Kompozit İmalat Müdürü Emre Eriş çeşitli açıklamalarda bulundu.

Emre Eriş: Tesis Kompozit Üretim Kapasitesini 2’ye Katlayacak

TUSAŞ Kompozit İmalat Müdürü Emre Eriş, açıklamalarında bu yeni tesisin daha önce kullanılan kompozit tesislerin yerine almak için değil, tam aksine kapasiteyi arttırmaya yönelik bir yatırım olduğunu belirtti. Emre Eriş bu tesis ile Türkiye’nin mevcut kompozit üretiminin 2 katına çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Türkiye’nin kendine özel projeleri için üretim yapılacak olan tesiste, dünya havacılık devi şirketlerle de çalışılacağını aktaran Emre Eriş, bu şekilde artacak üretim kapasitesinin ülke ekonomi açısından da önemli bir noktada durduğunu belirtti.

Boeing ve Airbus İçin Üretim Yapılacak

Emre Eriş dev kompozit tesisin yapacağı çalışmalardan ve hangi havacılık devi şirketler için üretim yapılacağından da bahsetti. Hali hazırda anlaşma sağlanmış şirketler olduğuna dikkat çeken Eriş, tesiste Gökbey helikopterinin tüm yapısal parçalarının üretiminin gerçekleştirileceğini belirtti. Türkiye’nin ilk milli helikopteri Gökbey dışında yabancı firmalarla da anlaşma sağlandığını belirten Eriş, Boeing ve Airbus için de üretim yapılacağını açıkladı.

Tesis İle Dünya Kompozit Üretiminin %2’sine Ulaşılması Hedefleniyor

Emre Eriş, tesis ile ilgili açıklamalarında TUSAŞ’ın dünya kompozit piyasasında ne kadar önemli bir noktada durduğu ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Eriş, TUSAŞ’ın havacılık alanında yapılan üretimlerde geniş bir payı olduğunu ve bu yeni tesis ile dünya kompozit piyasasında TUSAŞ’ın payının arttırılmasının hedeflendiğini belirtti. Eriş bu yeni tesis ile dünya kompozit üretiminde %2’ye ulaşılmasının hedeflendiğini belirtti. %2 oranının ciddi bir rakam olduğuna dikkat çeken Emre Eriş, yeni başlayacak olan termoplastik alanına yönelik yatırımlarla ilerleyen yıllarda TUSAŞ’ın dünyanın önde gelen havacılık üretim merkezlerinden biri olacağını aktardı. Eriş termoplastik alanında yapılacak yeni üretimlerde %2 oranının üzerine çıkılmasının beklendiğini aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!