Dev Marka Xiaomi Türkiye’de Üretime Başlayacak

Dev Marka Xiaomi Türkiye'de Üretime Başlayacak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en çok satan telefon markalarından biri olan Xiaomi, Türkiye’de bir süredir yatırım faaliyetleri sürdürüyordu. Dev markanın üretime ise bu yılın ilk çeyreğinde başlayacağı belli oldu. Türkiye’de üretime başlayacak cep telefonu firmalarına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Türkiye’ye yatırım yapan cep telefonu markalarının sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Oppo, Samsung gibi dev markaların ardından en çok satan telefon markalarından Xiaomi de Türkiye’de üretim yapmaya başlayacak. Dev firmanın Çinli üretim üssü olan Salcomp fabrikalarında üretim yapacağı belli oldu. Apple ve Xiaomi tedarikçileri arasında yer alan Salcomp fabrikalarında yapılacak üretim için, Avcılar Ambarlı Limanı yakınlarında 14 bin metrekarelik fabrika kuruldu. Xioami’nin 2021 yılının ilk çeyreğinde başlayacağı telefon üretiminin ayrıntılarının ise dev markanın önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği basın açıklaması ile belli olması bekleniyor.

2021’in İlk Çeyreğinde Üretimin Başlaması Bekleniyor

Tükiye’de bir süredir sessiz sedasız yatırım faaliyetleri gerçekleştiren Xioami’nin cep telefonu üretimine başlayacağının belli olması üzerine konu ile ilgili bir çok ayrıntı merak konusu oldu. Avcılarda kurulan 14 bin metrekarelik Salcomp fabrikasında üretime başlayacağı belli olan dev firmanın hangi modelleri üreteceği, ne zaman üretime başlayacağı ve kaç kişilik istihdam sağlayacağı gibi konular merak edildi.

2021 yılının ilk çeyreğinde üretime başlaması beklenen Xiaomi’nin Türkiye’de giriş seviyesindeki modelleri üretmesi bekleniyor. Giriş seviyesindeki modellerin üretimi ile çalışmalara başlayacak fabrikalarda hem beyaz yakalı hem de mavi yakalı işçiler çalışacak. Mavi ve beyaz yakalı işçilere toplam 2 bin kişilik istihdam alanı açılacağı da konuşulanlar arasında yer alıyor.

Türkiye Cep Telefonu Üretiminde Küresel Üs Haline Geldi

Xiaomi’nin Türkiye’de üretime başlayacağını açıklaması haberi ile Türkiye’de üretime başlayan cep telefonu markalarının artışı dikkat çekti. Dünyanın birçok dev telefon markasının Türkiye’de üretim faaliyetlerine başlamasının ise Türkiye’yi küresel üs haline getirmesi bekleniyor.

Türkiye’de Xiaomi’den önce Oppo Tuzla’da 50 milyon dolar yatırım ile Tecno ise Pendik’te 25 milyon dolar yatırım ile telefon üretimine başlayacağını açıklamıştı. Bunların yanı sıra Vivo 20 milyon dolar yatırım ile Anadolu yakasında telefon üreteceğini, Samsung Esenyurt’ta  TCL ise Çerkezköy’de telefon üretimine başlayacağını belirtmişti.

Xiaomi’nin 2021’de Yeni Modelleri Tüketicilerle Buluşturması Bekleniyor

2020 yılında birçok yeni modelini piyasaya sunan Xiaomi’nin bu yıl da birçok yeni model üretmesi bekleniyor. Dev markanın yatırım alanını genişletmeye başlaması ile 5G özelliğine sahip çok sayıda telefonun kullanıcı ile buluşması bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!