Devlet Çeyiz Parası Desteği Başvurusu ve Şartları

Devlet Çeyiz Parası Desteği Başvurusu ve Şartları
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni evlenen veya evlenecek olan çiftlerin karşılaştıkları en büyük problem maddi problemlerdir. Yeni evlenen çiftlerin en büyük masrafları sadece düğün masrafları değildir. Sanılanın aksine yeni bir ev ve bu evi döşemek daha masraflı bir iştir. Bu noktada devreye devlet çeyiz parası giriyor. Devlet tarafından yeni evlenecek çiftlere çeyiz desteği altında belirli miktarlarda yardım yapılmaktadır. Devlet her konuda olduğu gibi evlilik konusunda da gençlere gerekli desteği vermektedir. Peki devlet çeyiz parası yardımı almak için gerekli koşullar nelerdir?

Devlet Çeyiz Hesabı Ne İşe Yarar?

Devlet yeni evlenen çiftleri desteklemek için belirli yardımlar yapmaktadır. Bu desteklerden en önemlisi devlet çeyiz parası hesabıdır. Devlet çeyiz hesabı faydaları saymakla bitmez. 4 yıl önce başlayan bu programla birlikte gençlerine evlenmesi desteklenmektedir. Bu programdan faydalanmak için önceden açılan bir banka hesabına düzenli olarak 3 yıl boyunca belirli miktarlarda ödeme yapmak gerekiyor. Eğer belirlenen şartlara uygun bir şekilde ödemeler devam edersen 3 yılın sonunda biriktirdiğin miktarın %25 kadar devlet desteği alabilirsin. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından desteklenen bu projeyle birlikte paranızı katlayabilir evlenirken daha az maddi sorunla karşılaşırsınız.

Devlet Çeyiz Desteği Miktarı Ne Kadar?

Devlet çeyiz yardımı miktarını belirlerken bazı önemli noktaları baz alarak hesaplamalar yapmaktadır. Bu noktalar bankaya yaptığınız ödemenin süresi ve ödeme yaptığınız miktardır. Eğer belirlenen sürenin altında bir ödeme süreniz varsa hiç destek alamazsınız. Eğer belirlenen sürelerde düzenli ödemeye sahipseniz %25’e kadar devlet katkısı alabilirsiniz. Devlet çeyiz desteğinde alabileceğiniz para miktarları şu şekildedir:

  • Ödeme süresi 36 aydan az ise %0 oranında devlet katkısı alırsınız
  • Eğer ödeme süreniz 36 ay ile 47 ay arasında ise %20 oranında devlet katkısı alırsınız,
  • Eğer ödeme süreniz 48 ay ile 59 ay arasında ise %22 oranında devlet desteği alırsınız,
  • Eğer ödeme süreniz 60 ay veya daha fazla ise %25 oranında devlet desteği alırsınız.

Devlet bu ödemelerle gençlerin evliliğe daha sıcak bakmasını sağlamaktadır, devlet çeyiz desteğiyle alabileceğiniz azami devlet katkısı ise 11.032,20 TL’dir. Yani 60 ay boyunca düzenli yatırım yapan bir vatandaş bu sürenin sonunda en fazla bu miktarı alabilmektedir.

Devlet Çeyiz Desteği Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Devlet vatandaşların evlenmesi yardım amaçlı yaptığı çeyiz desteğini herkese yapmamaktadır. Devlet çeyiz yardımlarından faydalanabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından konulan bazı şartlar vardır. Peki bu şartlar nelerdir ? Devlet destekli çeyiz yardımı alabilmek için şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Yardım almak isteyen kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır,
  • Ülkede bulunan bankalardan çeyiz hesabı açtırmak,
  • Evlenmeden önceki süreçte 3 yıl boyunca açtırdığı hesaba düzenli para yatırılması,
  • Evlenen kişinin 27 yaşından küçük olması.

Yukarıdaki şartları sağlayan vatandaşlar devlet çeyiz desteği yardımından kolaylıkla faydalanabilir. Fakat burada en önemli husus ödemelerin düzenli olmasıdır. Düzensiz ödeme yapılması halinde devlet desteği alamayabilirsiniz.

Devlet Çeyiz Parası Desteğinden Çift Olarak Faydalanmak

Eğer evleneceğiniz kişide önceden çeyiz hesabı açmış ve gerekli şartları yerine getirmişse devlet çeyiz parasını çift olarak almak mümkün. Ayrı ayrı hesaplardan toplamda 22.000 TL ye varan yardım alabilmek için sizin ve eşinizin en az 3 yıl düzenli ödeme yaparak çeyiz hesabı şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Eğer önceden nişanlıysanız ayrı ayrı hesap açıp  evliliğinizi büyük bir yükün altından kaldırabilirsiniz. Devlet çeyiz parasından faydalanmak için daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri’ne giderek danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!